Ο Σπαρτιατικός πήρε τον τοπικό “εμφύλιο” της πρεμιέρας της Α1 καθώς επικράτησε, μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, του Λακωνικού με 65-64, νίκη η οποία πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους “κίτρινους”.

Μπορούμε να πούμε πως ο Σπαρτιατικός “έκλεψε” τη νίκη αφού 22” πριν τη λήξη ο Λακωνικός ήταν μπροστά με 64-60 δείχνοντας να κρατά τη νίκη.

Στην αρχή του παιχνιδιού ο Λακωνικός προηγήθηκε με 9-0. Σιγά σιγά ο Σπαρτιατικός ισορρόπησε το ματς και το δεκάλεπτο έκλεισε 18-14. Καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο κυρίως στην άμυνα οι μετέπειτα νικητές δέχθηκαν μόνο 5 πόντους(23-31) αναλαμβάνοντας τα ηνία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σπαρτιατικός ήταν μπροστά με μονοψήφιες διαφορές όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μπαχα έβαλε μεγάλα σουτ και έδωσε το προβάδισμα στον Λακωνικό που βρέθηκε να προηγείται με 4 πόντους μόλις 22″ πριν τη λήξη.

Απάντησε ο Σπανάκος με δίποντο 13″ πριν το τέλος (64-62). Λάθος επαναφορά μετά οι παίκτες του Λακωνικού (πάτησαν τη γραμμή), τρίποντο ο Σπανάκος 9″ πριν το τέλος και 64-65.

Δυο πολύ καλές μετά άμυνες με ισάριθμα κοψίματα πάνω στο σουτ από το Γκαναβία και λήξη. Διακριθέντες από Λακωνικό Μπάχα, Ζορμπάνος, Κωσταπαππάς,Σφυρής.

Από τους νικητές Σπανάκος, Γκαναβίας ήταν οι κορυφαίοι.