Ένα σπουδαίο “δίπλο” (έχουν κοινή έδρα) πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου η ομάδα του Ολυμπιακού Καλαμάτας απέναντι στον Πανιώνιο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Μάλαμα ο οποίος σημείωσε χατ τρικ για το τελικό 3-1.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά και μοιρασμένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, όμως η κλάση του Κώστα Μάλαμα και η αποδεδειγμένη ικανότητά του να τελειώνει τις φάσεις, έδωσαν το τρίποντο στους ερυθρόλευκους.

Οι φάσεις του αγώνα όπως τις γράψαμε και στη ζωντανή ενημέρωση της αναμέτρησης:

1′ Καλή στιγμή για τον Πανιώνιο με ωραίο σουτ του Στραβάκου να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

15′ Παραμένει το 0-0

22′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με τον Μάλαμα να γράφει προ κενής εστίας το 0-1 μετά από τραγικό λάθος του Ρακόπουου που έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του

32′ Αδύναμο σουτ του Κώστα Μ. από καλή θέση μετά από εκτέλεση φάουλ του Πανιωνίου

42′ ΓΚΟΛ ισοφάριση για τον Πανιώνιο με αυτογκόλ του Μπούνα μετά από σέντρα του Κώστα κι ασυνεννοησία στην άμυνα του Ολυμπιακού

44′ ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός ξαναπαίρνει το προβάδισμα με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Κώστα Μάλαμα με ωραίο πλασέ μετά από κάθετη του Κουπούζου

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

46′ Τεράστια ευκαιρία με το Γιαννουκάκη ν μην μπορεί να νικήσει τον Ρακόπουλο στο τετ α τετ

47′ Ο Στραβάκος πιάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά αλλά ο Μουσελίνος αποκρούει.

70′ Παραμένει το 1-2 για τον Ολυμπιακό

80′ χαμένο τετ α τετ από τον Κουπούζο για τον Ολυμπιακό

87′ ΓΚΟΛ ο Μάλαμας με ωραίο πλασέ μετά από ασίστ του Κουπούζου γράφει το 1-3

Τέλος του αγώνα

Πανιώνιος Καλ.: Ρακόπουλος, Πραστέλλας, Γιάνναρης(67΄λ.τ. Βοσνάκης Κλ.), Σκαρπαλέζος, Γεωργακόπουλος, Κοντοθανασης, Κώστας Μ.(63΄Βοσνάκης Ν.), Σεφερασι, Στραβάκος(76΄Αναζίκος), Ψαρράς, Κούτρης

Ολυμπιακός Καλ.: Μουσελίνος, Μπούνας, Κουκέας, Γαβράς, Πετσόπουλος, Ζέππος, Μάλαμας, Γιαννουκάκης(68΄Τσίρμπας), Μαγουλιανίτης, Κούνι(79΄Ροβολής), Κουπούζος