Έπαιξε με την φωτιά η Καλαμάτα 80, στο ματς το οποίο έκλεισε το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής, ωστόσο τελικά δεν κάηκε αφού πανηγύρισε τη νίκη επί της Ερμιονίδας με σκορ 72-67. Οι Λύκοι έφτασαν έτσι στις 8 νίκες στο πρωτάθλημα και εδραιωθηκαν στην 8η θέση της βαθμολογίας μόλις έναν βαθμό πίσω από Καλαμάτα BC και Γλαύκο.

Μέχρι τις αρχές της τελευταίας περιόδου οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ήρθαν στην Καλαμάτα με 7μελη αποστολή, ηλεγχαν πλήρως το ματς και έδειχναν ικανοί για το διπλό. Στο 10′ το σκορ ήταν 21-25, στο ημίχρονο 33-40 και στο 30′ στο 50-59 ενώ το στο 25′ είχαν προηγηθεί με 57-43. Όλα άλλαξαν στο τέλος. Η ομάδα του Αλέξη Κορογώνα εσφυξε αμυντικά και βρήκε λύσεις στην επίθεση πετυχαινοντας την απόλυτη ανατροπή.

Η 4αδα των Μπαλόπουλου, Χρονόπουλου, Σκοπέτου και Παυλόπουλου ήταν εξαιρετική πετυχαινοντας τους 63 πόντους των Λύκων. Βοήθησαν πολύ, αμυντικά, οι υπόλοιποι που αγωνίστηκαν δίνοντας ώθηση στα κρίσιμα σημεία. Να αναφέρουμε ότι μέχρι το 30ο λεπτό οι Μπαλόπουλος(19) και Χρονόπουλος(14) είχαν πετύχει συνολικά 33 από τους 50 πόντους της Καλαμάτα 80 ενώ στο τέλος οι Σκοπέτος και Παυλόπουλος πέτυχαν 9 και 6 αντίστοιχα. Από τους μαχητικούς φιλοξενούμενους ξεχώρισε η 3αδα των Μπινιάρη, Χονδρόπουλου και Αγγελή.