Την ήττα, με σκορ 78-71, στην παράταση (67-67 κδ) γνώρισε η Καλαμάτα BC, στην Αχαΐα, από τον Προμηθέα χάνοντας έδαφος στην μάχη της 4αδας. Όλα κρίθηκαν στο έξτρα 5λεπτο όπου οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις ενώ οι μελανόλευκοι πέτυχαν μόλις 4 πόντους. Πριν από αυτό φαίνεται πως, με βάση αναφορές των ανθρώπων της Καλαμάτα BC, έπαιξε κάποιο ρόλο και ο παράγοντας διαιτησία. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα της Πάτρας εκτέλεσε 40 βολές και εύστοχησε στις 26 ενώ η ομάδα της Μεσσηνίας έκανε 22 και έβαλε τις 14. Είχαμε τεχνική ποινή σε Καλογερόπουλο, μετά την λήξη του ημιχρόνου και αποβολή του κόουτς Νώντα 4 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. 10λεπτα: 20-20, 18-15, 13-12, 16-20, 11-04 (παρ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κ. Χουντής): Καναβός 2, Λάγιος 16, Βλάσσης 28 (3), Σοϊλεμετζίδης 1, Καλλιακούδας 2, Γοργότσης 3, Παρασκευόπουλος 9 (1), Αδαμόπουλος 14 (1), Βασιλείου 3 (1), Πρέκας, Αθανασόπουλος.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νώντας): Καραβανάς 10 (1), Μπαλής 20 (1), Περρωτής 12, Διαμαντόπουλος 1, Μπάκας 14, Καλογερόπουλος 2, Παπαντωνίου 9, Μαργέλης 3, Οικονομίδης, Μανωλάκης.