Σε ένα ματς για γερά νεύρα και με συνεχείς ανατροπές στο σκορ, ο ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη απέναντι στον Πρωτέα με 73-78 στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι, που παρέμειναν χωρίς νίκη στα δύο πρώτα παιχνίδια, ξεκίνησαν καλύτερα και προηγούνταν σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και το ματς έγινε ντέρμπι, με το 68-68 να σφραγίζει την κανονική διάρκεια.

Στην παράταση οι Λάκωνες ήταν ανώτεροι και με τους Λαγγη και Κατσουρίνη Ε. να οδηγούν στο σκοράρισμα με 27 και 19 πόντους αντίστοιχα πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι διαιτητές: Ρίζος, Πρωτόγερος

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 39-32, 49-54, 68-68(καν. διάρκεια), 73-78

Πρωτέας (Σμυρλής): Ανδριανόπουλος 1, Αγγελόπουλος 13(3), Αλεξόπουλος 11(1), Πατλάκας 6, Τσιφτσής 6(1), Ζερβάκης, Μπεκυρας, Νικολόπουλος 11, Πραμαγκιούλης 5(1), Μουραφέτης 17(1), Πανταζής

ΑΠΟΕΛ (Παπαδημητρίου): Δημάκος 16, Πριφτάκης 5(1), Κατσουρίνης Θ. 4, Μαμμας Λαγγης 27(2), Κατσουρίνης Ε. 19(1), Μιχελάκος 8(1)