Το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα πανηγύρισε η ομάδα της Καλαμάτας BC απέναντι στην Παναχαϊκή με 74-72. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τους μελανόλευκους να είναι μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά όχι με διαφορά ασφαλείας.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στην Καλαμάτα BC που παρά το αρχικό 1-6 στο σκορ, ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε προβάδισμα 4 πόντων με τη λήξη του δεκαλέπτου (23-19).

Στο φεύγει δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με αποτέλεσμα να παραμείνει η διαφορά των 4 πόντων υπέρ των γηπεδούχων (46-42).

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με το 62-57 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών.

Οι Πατρινοί ισοφάρισαν σε 63-63 με την έναρξη της τέταρτης περιόδου για να φτάσουμε και στο 67-67. 5 λεπτά πριν το τέλος ο Καραβάνας έκανε με τρίποντο το 70-67.

Η Καλαμάτα BC έκανε το 74-71 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με λέι απ του Περρωτή.

Ο Παύλος Νώντας έδωσε εντολή για φάουλ, ο Γκόβας ευστόχησε στην πρώτη και έχασε επίτηδες τη δεύτερη, οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν το ριμπάουντ και τελείωσαν τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-42, 62-57, 74-72

Καλαμάτα BC (Νώντας): Χατζηαγγέλου 8, Οικονομίδης 2, Διαμαντόπουλος 6(1), Παπαντωνίου 13(2), Καραβάνας 9(3), Τσουλέας 3(1),Περρωτής 13, Μανωλάκης 4, Μπάκας 16

Παναχαϊκή (Ζίζηλας): Βουρνάς 5, Βανδώρος Μπίρμπας 3(1), Νικολάου 13(1), Κούτρας Γιαννούτσος 8(2),Μαναβόπουλος 13, Κατσαβόπουλος Γκόβας 17(3), Λυμπερέας 4