Ντέρμπι για ένα δεκάλεπτο ήταν το παιχνίδι του Πρωτέα με αντίπαλο τον Ευκλή Καλαμάτας, για την 3η αγωνιστική της Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, καθώς η ομάδα του Δημήτρη Σμυρλή πήρε εύκολα τη νίκη με σκορ 72-51.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 10ο λεπτό όμως το εντυπωσιακό σερί του Πρωτέα, που έκανε το 20-16 του 12′ σε 44-17 στο ημίχρονο, καθόρισε την έκβαση του αγώνα. Οι νικητές είχαν 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Μπαλόπουλος με 22, Σκοπέτος και Τζιλιάνος με 12 και Καρταλιας με 11) ενώ για το συγκρότημα του Ηλία Στακιά ξεχώρισαν οι Καραμπάτσος και Φωτάκης.

Δεκάλεπτα 15-12, 44-17, 55-31, 72-51

Διαιτητές Αναστόπουλος, Παναγιωτακόπουλος

ΠΡΩΤΕΑΣ (Σμυρλής) : Μπαλόπουλος 22, Θεοδωρόπουλος, Αλεξόπουλος, Καρτάλιας 11, Αλοίμονος 4, Μπεκυράς, Παπαγιαννόπουλος 7, Νικολόπουλος 2, Σκοπέτος 12(2), Τζιλιάνος 12(1), Ζερβάκης 2.

ΕΥΚΛΗΣ (Στακιάς) : Πατλάκας, Αγγελόπουλος 6, Κόλλιας 2, Διασάκος 2, Σαμοιλης 1, Φλώρος 2, Τσουλέας 2, Καραμπάτσος 13, Κουτσαντωνάκης 2, Βεργινάδης, Ξεροβάσιλας 7(1), Φωτάκης 14.