Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις του κι επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 81-63, για την 29η αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας “έπνιξε” τους Ισραηλινούς με την τρομερή άμυνα του κι επέστρεψε στις νίκες, πανηγυρίζοντας τη δέκατη νίκη του στη διοργάνωση.

Σε τραγική κατάσταση η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, υπέστη τη 16η ήττα της κι έχασε κάθε ελπίδα για πρόκριση στα πλέι οφ.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 20 πόντους, ωστόσο ο πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος μέτρησε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Γεμάτη εμφάνιση κι από τον Γουάιτ με 15 πόντους, αλλά κι από τον Χεζόνια με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Από τους Ισραηλινούς, ο Σκότι Ουίλμπεκιν ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση (14π.).

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε ένα ονειρικό δεκάλεπτο σε άμυνα κι επίθεση, πατώντας κάτω τη Μακάμπι, η οποία αδυνατούσε να αντιδράσει στην πίεση του τριφυλλιού.

Με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Γουάιτ (9π.), Χεζόνια (8π.), οι «πράσινοι» προηγήθηκαν γρήγορα με 11-3 στο 4΄, εξασφάλισαν μία διψήφια διαφορά στο 7΄ (17-7), ενώ την εκτόξευσαν στο +18 στο 9΄ (25-7), μετά από τρίποντο του Κροάτη σούπερ σταρ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 25-9 για τους πράσινους.

Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, βρήκαν σκορ στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με πρωταγωνιστή αυτή τη φορά τον Μήτογλου έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +13 (43-30).

Η Μακάμπι μπήκε αποφασισμένη στην τρίτη περίοδο και παρά τα ξεσπάσματα του Παναθηναϊκού κατάφερε με τη λήξη του δεκαλέπτου να μειώσει σε 58-55, διεκδικώντας και πάλι το «διπλό». Οι Ισραηλινοί έτρεξαν με το καλημέρα ένα σερί 0-5, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (43-35 στο 22΄), αλλά Σαντ Ρος και Παπαπέτρου βρήκαν ρυθμό από τα 6.75 για το +16 (51-35 στο 24΄).

Ωστόσο, με τους Ντιμπαρτολομέο, Ουίλμπεκιν και Ντόρσεϊ να έχουν ζεσταθεί και να εκτελούν διαδοχικά τρίποντα, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με νέο επιμέρους σκορ 7-20 για το 58-55 στο 30΄.

Με τον Παναθηναϊκό, όμως, να ενεργοποιεί και πάλι την άμυνά του και τη Μακάμπι να τα… σπάει από τα 6.75, οι «πράσινοι» έτρεξαν με το… καλημέρα της τέταρτης περιόδο ένα σερί 9-0, γράφοντας στο 35΄ το 67-55. Αυτό ήταν αρκετό για το «τριφύλλι» απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που απο εκείνο το σημείο και μετά σήκωσε… λευκή πετσέτα, δείχνοντας ανήμπορη για νέο comeback…

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 5 (1), Παπαπέτρου 20 (4), Χεζόνια 12 (2), Κασελάκης, Γουάιτ 15, Μήτογλου 12, Μπέντιλ 4, Σαντ Ρος 5 (1).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5 (1), Γουίλμπεκιν 14 (4), Τζόουνς 6, Καλοϊάρο 4, Χάντερ 1, Κοέν 4, Κάσπι 2, Ντόρσει 9 (1), Ντιμπαρτολομέο 9 (3), Μπλέιζερ, Μπέντερ, Ζίζιτς 9