Την τρίτη σερί ήττα του στην Euroleague υπέστη ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ηττήθηκε κι από τη Φενέρμπαχτσε με 83-77 στην Πόλη για την 16η αγωνιστική κι έπεσε στο 7-8. Ο Πιέρ ήταν ο παίκτης που “σκότωσε” στα τελευταία δευτερόλεπτα τους Πειραιώτες, οι οποίοι είδαν τους Έλις και Παπανικολάου να αποχωρούν τραυματίες.

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός «άγγιξε» μία σπουδαία ανατροπή μειώνοντας σε 75-74 στο 38΄, μετά από τρία «κολλητά» τρίποντα του Βεζένκοφ, αλλά λάθη και αστοχία στο τελευταίο δίλεπτο, τον οδήγησαν στην τρίτη διαδοχική ήττα και όγδοη στο σύνολο.

Ο Πιερ ήταν ο παίκτης που με πέντε σερί πόντους σκότωσε τον Ολυμπιακό στα τελευταία δευτερόλεπτα, ωστόσο ο Βέσελι ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα, κάνοντας πάρτι κάτω από τα καλάθια με 17 πόντους (8/8 δίποντα), 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από πλευράς ηττημένων, πάλεψε ο Βεζένκοφ με 17 πόντους κι ο Ζαν Σαρλ με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ. Αντίθετα, ο Σλούκας, ο οποίος βραβεύτηκε από τους Τούρκους για την προσφορά του στην ομάδα, ήταν μέτριος και δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά κόντρα στην πρώην του ομάδα.

O αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ονειρικά το παιχνίδι, ευστοχώντας σε 7/11 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Πειραιώτες βομβάρδισαν το τουρκικό καλάθι, αλλά προηγήθηκαν μόλις με 5 πόντους (22-27) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, αφού αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην άμυνα.

Όταν ο Ολυμπιακός σταμάτησε να τα… βάζει, ξεκίνησαν τα προβλήματα, με τη Φενέρ να συνεχίζει να σκοράρει άνετα, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα (45-41) στο ημίχρονο.
Στο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο άσχημα. Συγκεκριμένα, στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα, αλλά και η επίθεση των φιλοξενούμενων ήταν κάκιστες. Η τουρκική ομάδα σκόραρε 21 πόντους, ενώ οι Πειραιώτες μόλις 13 χωρίς να έχουν καθαρό μυαλό και τον Έλις τραυματία από ένα σημείο και έπειτα καθώς έπεσε σε μια μονομαχία άτσαλα στο παρκέ. Απόρροια των παραπάνω ήταν με τρίποντο του Ντάισον Πιέρ να φτάσει το σύνολο του Ιγκόρ Κοκόσκοφ δέκα λεπτά πριν το τέλος στο +12 (66-54).
Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο παρόλο που οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν για ακόμα μια φορά με το πόδι στο γκάζι καθώς προηγήθηκαν με δέκα πόντους (73-63) στα μέσα του δεκαλέπτου, ο Σάσα Βεζένκοφ πήρε το… όπλο του. Συγκεκριμένα, ο φόργουορντ του Ολυμπιακού με τρία τρίποντα και 11 σερί πόντους έφερε τη διαφορά στον πόντο (75-74).

Αλλά μετά ο Πιέρ έγινε και πάλι το «κλειδί» για τη Φενέρ και με τρίποντο που έβαλε (82-76) 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ουσιαστικά έβαλε «ταφόπλακα» στις ελπίδες του Ολυμπιακού για διπλό. Τον τελευταίο πόντο της αναμέτρησης πέτυχε με βολή ο Σακίλ ΜακΚίσικ για το 84-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-27, 45-41, 66-54, 84-77.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 7 (1), Γκούντουριτς 4 (2/9 σουτ), Μαχμούτογλου 12 (2), Ντε Κολό 10 (1/7 σουτ, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πιέρ 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάρτελ 11 (5/8 δίποντα), Βέσελι 17 (8/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έντι 5 (1), Ντουβερίογλου 2, Ουλάνοβας 2 (4 ασίστ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 11 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Σπανούλης 11 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 3 λάθη), Σλούκας 5 (1/4 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 λάθη), Μάρτιν 5 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 17 (1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 6 (2/6 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 12 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Τζένκινς, Έλις 2, ΜακΚίσικ 8 (3/4 δίποντα, 2/5 βολές).