Ο Ολυμπιακός συνήλθε μετά το τραγικό ξεκίνημα του απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, την οποία τελικά νίκησε στο Φάληρο.

Το ματς άρχισε όσο χειρότερα γινόταν για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι βρέθηκαν πίσω με 0-7 μετά τα πρώτα τέσσερα λεπτά, σκόραραν μόνο με ένα τρίποντο του Παπανικολάου (3-11 στο 8′) και τελικά έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -12 (10-22).

Τα πράγματα δεν βελτιώθηκαν στο δεύτερο 10λεπτο, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει κάποιες λύσεις από τους Χαραλαμπόπουλο – Μάρτιν και τους Γερμανούς να είναι σταθερά μπροστά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 24-35.

Τελικά ήταν η τρίτη περίοδος αυτή στην οποία άλλαξαν τα πάντα, αφού οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν άμυνα και έψαχναν πάντα τη γρήγορη επίθεση στο ανοιχτό γήπεδο, καταφέρνοντας να μειώνουν σταθερά τη διαφορά και τελικά να προσπεράσουν με 45-44 στο 2′ με το καλάθι του Ζαν-Σαρλ, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγείται με 51-44.

Η Άλμπα προσπάθησε να αντεπιτεθεί και μείωσε σε 53-52 στο 32′, αλλά οι Ζαν-Σαρλ και Σλούκας σκόραραν και ο Ολυμπιακός πήγε τη διαφορά στο +11 (63-52) με σερί 10-0, παίρνοντας τελικά τη νίκη, 5η σε 8 αγωνιστικές, με το 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 24-35, 51-44, 75-71