Η ΑΕΚ επικράτησε άνετα με της Νίμπουργκ με 94-82 στο πρώτο παιχνίδι του Final8 του Basketball Champions League στο ΟΑΚΑ και πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του τουρνουά.

Η Ένωση ξεκίνησε “αγχωμένη” το ματς και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με διψήφια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια πάτησε το “γκάζι” και “καθάρισε” εύκολα τους Τσέχους, κάνοντας το πρώτο “βήμα” προς τον κατάκτηση του τροπαίου.

Κορυφαίοι για την ΑΕΚ στο ματς οι Γκίκας (10 πόντους, 5 ασίστ) και Λοτζέσκι (12 πόντους με 5/6 δίποντα), ενώ πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Παπαθεοδώρου ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ με 18 πόντους.

Το παιχνίδι
Η Νίμπουργκ μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο παιχνίδι, με τους παίκτες της να βρίσκουν ελεύθερα σουτ από μακριά και με 3/4 τρίποντα, πήρε προβάδισμα με 7-2 και 13-5. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου αναγκάστηκε έτσι να ρίξει στο ματς τους έμπειρους Ράις και Ματσιούλις, με τον πρώτο να “ξεκολλάει” την ομάδα στην επίθεση και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 23-21.

Η ΑΕΚ είχε ήδη αρχίσει να “σφίγγει” και την άμυνά της, ενώ στην επίθεση ο Γκίκας ήταν ο πιο εύστοχος παίκτης της ομάδας. Ο Έλληνας γκαρντ είχε 10 πόντους και 3 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο συνολικά και η Ένωση ξέφυγε ακόμη και με +10 πριν “μαζέψουν” η Τσέχοι τη διαφορά για το 39-44 στο 20′.

Μετά την ανάπαυλα, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με την ΑΕΚ να είναι καλύτερη στο παρκέ. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου άρχισε να βρίσκει σκορ τόσο από την περιφέρεια με Λοτζέσκι, Γιάνκοβιτς, όσο και στη ρακέτα με τον “κυρίαρχο” Μορέιρα, “εκτοξεύοντας” τη διαφορά στο +15 πριν “κλείσει” το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 58 -67.

Κάπως έτσι, η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει την υπεροχή και να μην αντιμετωπίζει τον παραμικρό κίνδυνο για τη νίκη, καθώς ο Λοτζέσκι συνέχισε να “πυροβολεί” από παντού και ο Λάγκφορντ “καθάρισε” στο τέλος το ματς. Το τελικό 94-82 χάρισε στην Ένωση μια πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά του Basketball Champions League και την έφερε ένα ακόμη “βήμα” πιο κοντά στον τίτλο.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 39-44, 58-69, 82-94

Τα στατιστικά των παικτών
Νίμπουργκ (Αμιέλ): Ντάλτον 13 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάρντινγκ 16 (5/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χρούμπαν 16 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Προύιτ 14 (1), Ρούπνικ 11 (1), Μπέντα 8 (2), Κριζ 4, Τούμα, Ζίμερμαν

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 18 (4/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Ματσιούλις 7 (1), Ρογκαβόπουλος 4 (2/7 σουτ), Σλότερ 4 (5 ριμπάουντ), Ζήσης 2, Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 11 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Μορέιρα 9 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ράις 12 (1/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ).