Οι Ράπτορς πήγαν στον 7ο αγώνα με την αύρα του Πρωταθλητή και την επιστροφή από το 0-2. Οι Σέλτικς με την… βαριά τους φανέλα αλλά και τον εκπληκτικό Τζέισον Τέιτουμ. Και πήραν την νίκη με 92-87 και την πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής όπου περιμένουν οι Χιτ.
Οι Ράπτορς μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 19-7 στην πρώτη περίοδο αλλά οι Σέλτικς βρήκαν τα πατήματα τους, έκαναν ένα σερί 11-0 και προηγήθηκαν με 40-44, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 46-50.

Οι «Κέλτες» ήταν και πάλι αυτοί που έκαναν ένα σερί 9-2 για να ξεφύγουν με 73-81, ενώ η διαφορά πήγε μέχρι και στους 9 πόντους (78-87). Ο Λάουρι αποφάσισε να αντιδράσει για το Τορόντο, με τους Ράπτορς να κάνουν την δική τους αντεπίθεση ώστε με ένα σερί 9-2 να μειώσουν σε 87-89. Μάλιστα είχαν και την ευκαιρία να ισοφαρίσουν με 55΄΄ για το τέλος αλλά ο Μάρκους Σμαρτ έκοψε τον Πάουελ που ήταν σχεδόν… μόνος του με το καλάθι των Σέλτικς στον αιφνιδιασμό.

Ο ρούκι Γκραντ Ουίλιαμς κέρδισε φάουλ, αλλά είχε 0/2 βολές με 14΄΄ να απομένουν. Εκεί βρέθηκε ο κορυφαίος των Σέλτικς, Τζέισον Τέιτουμ, κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ. Ο άσος της Βοστώνης είχε 1/2 βολές, έκανε το 87-90 και οι Ράπτορς είχαν την ευκαιρία για την ισοφάριση. Αλλά ο Γκραντ Ουίλιαμς «πάτσισε» τις 0/2 βολές με την άμυνα του πάνω στον Βαν Βλιτ, αλλοιώνοντας μάλιστα το σουτ τριών πόντων του. Ο Ουόκερ κέρδισε φάουλ, πήγε για 2/2 βολές και οι Σέλτικς πήραν την νίκη και την πρόκριση με 87-92.

Από τους Ράπτορς ο Βαν Βλιτ είχε 20 πόντους, ο Λάουρι 16, ο Ιμπάκα 14 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Σέλτικς ο Τέιτουμ ήταν ο κορυφαίος με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Μπράουν είχε 21 πόντους, ο Σμαρτ 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-26, 46-50, 71-72, 87-92.