Aug 20, 2020; Lake Buena Vista, Florida, USA; Milwaukee Bucks forward Giannis Antetokounmpo (34) celebrates with guard George Hill (3) and center Robin Lopez (42) after defeating the Orlando Magic in game two of the first round of the 2020 NBA Playoffs at The Field House. Mandatory Credit: Ashley Landis/Pool Photo-USA TODAY Sports

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να βρίσκεται σε «μεγάλη» βραδιά, οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν τους Ορλάντο Μάτζικ με 121 107 και πήραν… κεφάλι στη σειρά των play off (2-1).

Έδωσε το… παράδειγμα σαν καλός ηγέτης που είναι. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε μια πολύ «δυνατή» εμφάνιση κόντρα στους Ορλάντο Μάτζικ και οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς στη νίκη (121-107) και στο 2-1 στη μεταξύ τους σειρά για τον πρώτο γύρο των play off.

Ο Αντετοκούνμπο έφυγε από το ματς με 35 πόντους, 11 ριμπάουντ και επτά ασίστ σε 31 λεπτά συμμετοχής, με τον Μπουντενχόλζερ να τον αποσύρει αρκετά λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα.

Να αναφέρουμε ότι ο «Greek freak» έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 21 πόντους με 3/5 βολές, 6/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και ένα λάθος!

Από… κοντά και οι Μίντλετον και Μπρουκ Λόπεζ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, με τον πρώτο να δείχνει να «ξυπνά» μετά το τραγικό δεύτερο ματς που είχε κόντρα στους «Μάγους». Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Όγκουστιν με 24 πόντους, ενώ από 20π. είχαν οι Βούτσεβιτς και Ρος.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-31, 43-70, 77-99, 107-121

ΜΑΤΖΙΚ (Κλίφορντ): Ένις 1, Κλαρκ 6 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βούτσεβιτς 20 (8/19 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φουρνιέ 13 (4/10 σουτ), Φουλτζ 5 (1), Μπιρτς 6 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ιγούντου 6 (2), Ρος 20 (8/13 σουτ), Όγκουστιν 24 (8/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζόνσον 3 (1), Λο 3 (1)

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 17 (3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αντετοκούνμπο 35 (10/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9/12 βολές, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Μπρουκ Λόπεζ 16 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μάθιους 9 (3), Μπλέντσο 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς, ΝτιΒιντσέντζο 6, Χιλ 8 (1), Κόνατον 5 (1), Ρόμπιν Λόπεζ 2, Κόρβερ 9 (3), Ιλιασόβα, Μπράουν