Νικητή τον Παναθηναϊκό βρήκε η ματσάρα του Καλίνινγκραντ, με τους “πράσινους” να λυγίζουν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 102-106 στη παράταση και να ανεβάζουν το ρεκόρ τους στη Euroleague σε 10-7, πλησιάζοντας την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, που βρίσκεται στην 4η θέση με 11-7. Η έμπνευση του Ρικ Πιτίνο να βάλει τον Ντίνο Μήτογλου στη ρακέτα απέδωσε τα μέγιστα με τον Έλληνα φόργουορντ να κάνει “double-double” με 25 πόντους και 16 ριμπάουντ. Πρωταγωνιστής ο Νικ Καλάθης που είχε 22 πόντους και 17 ασίστ, ενώ πέτυχε και το τρίποντο που ισοφάρισε το ματς σε 89-89 οδηγώντας το στην παράταση.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς χτυπώντας την ΤΣΣΚΑ στη ρακέτα, ενώ η βελτίωση στον τομέα ριμπάουντ ήταν εμφανής με τον Ντίνο Μήτογλου να αποτελεί σημείο αναφοράς σε αυτόν τομέα και στις δύο άκρες του παρκέ. Κάπως έτσι οι “πράσινοι” πήραν νωρίς το προβάδισμα με 6-11 αλλά η φοβερή ευστοχία των γηπεδούχων από τη γραμμή των 6,75 μ., με κύριους εκφραστές τους Χάκετ και Τζέιμς ανέτρεψε την κατάσταση και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 22-17.

Με τον Μήτογλου να συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο ο Παναθηναϊκός πέρασε ξανά μπροστά (22-23) με ένα γρήγορο 0-6 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ενώ λίγο αργότερα έφτασε και στο +7 (34-41) ξανά με τον Μήτογλου. Δύο σερί τρίποντα από τους Κουρμπάνοφ και Φόγκτμαν μείωσαν όμως στον πόντο (40-41). Φριντέτ και Μήτογλου βρήκαν σκορ όμως και κράτησαν όρθιο το “τριφύλλι” που πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ του 45-49.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με… φόρα στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας στο +11 (47-58) στο 23′ αλλά η αντεπίθεση της ΤΣΣΚΑ ήταν εμφατική. Με ένα απίστευτο βομβαρδισμό απ[ό τα 6,75 μ. και ένα επί μέρους 12-2 η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφερε το ματς στον πόντο (59-60 στο 26′) με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει τελικά με το σκορ ισόπαλο 69-69, αφού ο Χίλιαρντ εκβίασε πολλές επιθέσεις από πλευράς Ρώσων, ενώ οι “πράσινοι” βρήκαν λύσεις από τον Τόμας και παρέμειναν ψύχραιμοι όταν το ματς έδειχνε να στραβώνει.

Στο 4ο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ βρέθηκε στο +6 (87-81) με πολύ δύσκολο καλάθι του Τζέιμς με κορυφαίο τον Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός έμεινε στο ματς και στα 7.2″ ένα φοβερό τρίποντο του Καλάθη διαμόρφωσε το 89-89 και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι είχαν 1/5 βολές στο ξεκίνημα, ενώ ο Καλάθης ευστόχησε σε δεύτερο μεγάλο τρίποντο για το 92-97 και παρά τις προσπάθειες της ΤΣΣΚΑ μέχρι τέλους η κατάσταση δεν άλλαξε και το “τριφύλλι” έφυγε από την “καυτή” έδρα του Καλίνινγκραντ με το μεγάλο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 45-49, 69-69, 89-89 (κ.α.), 102-106

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπόλομποι 3 (1), Τζέιμς 30 (6/12 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 9 (1), Φόγκτμαν 5 (1/5 τρίποντα), Βορόντσεβιτς 7 (1), Χάκετ 34 (2/4 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 5/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κουφός, Χίλιαρντ 2 (1/7 σουτ), Κουρμπάνοφ 8 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάινς 14 (7/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 12 (2/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ράις 2, Παπαγιάννης 4 (2/7 δίποντα, 7 ριμπάοπυντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ), Παπαπέτρου 14 (7/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Τζόνσον 6 (2), Μπράουν, Φρεντέτ 15 (1/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7/7 βολές), Καλάθης 2 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/12 βολές, 6 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 1 κλεψιμο, 1 λάθος), Γουάιλι 6, Μήτογλου 25 (11/15 δίποντα, 3/4 βολές, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα