Σε ένα “φτωχό” από θέαμα τελικό, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 4-1 της “συπολίτισσας” Ατλέτικο στον τελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ και κατέκτησε το τρόπαιο στο… final 4 στη Σαουδική Αραβία.

Μετά τις ματσάρες με τα 9 γκολ στα ημιτελικά, ο τελικός του ισπανικού Σούπερ Καπ ανάμεσα σε Ρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης, αποδείχθηκε… σούπα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο μηδέν μετά από 120 λεπτά αγώνα.

Με μοιρασμένη κατοχή και ελάχιστες ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, το παιχνίδι οδηγήθηκε αρχικά στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι, όπου και αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι οι “μερένγκες”.

Η ομάδα του Σιμεόνε ξεκίνησε με δύο άστοχα από Σαούλ και Τόμας, την ώρα που οι παίκτες του Ζιντάν ήταν απόλυτα εύστοχοι και με το τελικό 4-1, η Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκε τροπαιούχος στο Σούπερ Καπ Ισπανίας του 2020.