Στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας η ομάδα του Συλλόγου Δρομέων καλούνταν να αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Χαλάνδρι σε μια αναμέτρηση εντός των αγωνιστικών δυνατοτήτων του Αρκαδικού συλλόγου. Στόχος τ0 απόγευμα της Κυριακής 19/01 ήταν η διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνος, κάτι το οποίο και τελικά συντελέστηκε ύστερα από ένα συναρπαστικό ματς. Η νίκη για τους Δρομείς ήρθε στη δεύτερη παράταση κι ενώ οι «Αρκάδες» χρειάστηκε να επιστρέψουν στην δ’ περίοδο, να επιβιώσουν στην α’ παράταση και όντας πιο αποτελεσματικοί στην β’ παράταση να φτάσουν στη νίκη με 82-85.

Αγωνιστικά το ματς ξεκίνησε με καλό ρυθμό και τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ. Το α’ δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 21-22, αλλά στη συνέχεια τους Δρομείς στηριζόμενη στην καλύτερη αμυντική λειτουργία τους να παίρνουν προβάδισμα το οποίο τους πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενους με σκορ 82-85. Το κακό διάστημα των παικτών του Ηλία Μπαλή και Βασίλη Αλικάκου, «βγήκε» στο παρκέ στην γ’ περίοδο με αποτέλεσμα να κλείσουν την τρίτη περίοδο οι «γηπεδούχοι» προηγούμενοι με 56-50.

Στην δ’ περίοδο με κρίσιμα τρίποντα και συνεισφορά στην επίθεση των Σπυράκου και Μπαλή ήρθε η ανατροπή και το 65-65 που οδήγησε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί οι Δρομείς σ’ ένα αγωνιώδες σε εξέλιξη διάστημα κράτησαν στην όποια πίεση και οδήγησαν το παιχνίδι και σε δεύτερη παράταση, χάρη σε εύστοχους πόντους του Μπαλή, ένα κρίσιμο τρίποντο του Σπυράκου και τρεις σημαντικούς πόντους του Μπουρή. Εκεί οι «Αρκάδες» διαχειρίστηκαν καλύτερα την αναμέτρηση και σε συνδυασμό με την ευστοχία στις κρίσιμες βολές, κάτι που έλειπε σε προηγούμενα ματς ήρθε τελικά η νίκη με σκορ 82-85.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Ν. Πέρκιζας | 19/01/2020 (17:00).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρίγλη-Τσακιράκη (Κυριόγλου).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22 (Α’), 35-40 (Β’), 56-50 (Γ’), 65-65 (Δ’), 76-76 (Π1), 82-85 (Π2).

Α.Ο.Κ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Στεφανάκης, Αναγνώστου): Κονδύλης 24(5), Βουλγαράκης 2, Θεοδωράκης 10(1), Βάρσαμος, Μορφονιός 23(2), Αμπελάς 2, Δεμέναγας 4, Αυδής 10, Μωραΐτης 7(1).

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Χατζόπουλος 9, Καλούλης 4, Παππάς, Νταγιάντης 8(2), Μικρός, Μπαλής 12, Σινανάι 10(1), Σπυράκος 13(2), Μπουρής 14(3), Καρλής 7, Αγγουράς 8.