Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον επαναληπτικό αγώνα Κυπέλλου ανάμεσα στη Λάρισα και την Καλαμάτα. Στο πρώτο παιχνίδι η ομάδα της Μαύρης Θύελλας είχε επικρατήσει με 3-0 χάρη σε χατ τρικ του Βαγγέλη Αλεξόπουλου.

Το παιχνίδι μόλις ξεκίνησε..

Στο πρώτο πεντάλεπτο πιέζει η Λάρισα χωρίς να έχει δημιουργήσει κάποια φάση όμως

13ο λεπτό χωρίς φάση για καμία από τις δύο ομάδες

Ο Γκελγκέρια είναι βασικός τελικά στη θέση του Τσουβαλτσίδη, υπήρχε λάθος στις ενδεκάδες που δόθηκαν ή αλλαγή της τελευταίας στιγμής.

27′ Τεράστια ευκαιρία του Στεργίδη μετά από σέντρα του Κωνσταντινόπουλου εξ’επαφής νικήθηκε από τον Κρίστινσον

29′ Καλή στιγμή για την ΑΕΛ με τον Μπούστος να στέλνει την μπάλα άουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής

5 λεπτά απομένουν με την ΑΕΛ να μην έχει μεγάλες ευκαιρίες και την Καλαμάτα να στέκεται πολύ καλά.

Τσίμπημα στο μηρό είχε στην προθέρμανση ο Τσουβαλτσίδης γι’αυτό και πήρε τη θέση του ο Γκελγκέρια.

Τραγελαφικές αποφάσεις του διαιτητή της αναμέτρησης που έκλεισε την Καλαμάτα στα καρέ της με στημένες φάσεις για τη Λάρισα, αλλά το σκορ παρέμεινε στο 0-0 με τη λήξη του ημιχρόνου και τη Μαύρη Θύελλα να έχει χάσει τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς.

Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο με διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ με Καρανίκα και Νούνιτς να παίρνουν τη θέση του Μπέρτου και Ασούμπρ αντίστοιχα, με το σύστημα να αλλάζει απο 4-3-3 σε 4-4-2 και επιθετικό δίδυμο Ντάουντα και Νούνιτς.

Πέναλτι για την ΑΕΛ στο 48ο λεπτό σε χέρι του Τσιβελεκίδη.

1-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ουάρντα στο 50ο λεπτό.

Πρώτη αλλαγή για την Καλαμάτα στο 57ο λεπτό βγαίνει ο αρνητικός ξανά Οσμάνατζιτς και περνάει στη θέση του ο Μπάμπης.

61′ Κεφαλιά από τον προωθημένο Καντούτση σε σέντρα του Βουκμίροβιτς η μπάλα αρκετά πάνω από την εστία του Κρίστινσον.

64′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Κάτσε να πιάνει το σουτ και τον Στεφανάκο να διώχνει εντυπωσιακά. Στη συνέχεια πέφτει πάνω του ο Ουάρντα που έχει ήδη κίτρινη κάρτα και φλερτάρει με τη δεύτερη αλλά ο διαιτητής δεν δίνει κάτι πέρα από φάουλ.

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 59′ μετά τον Στεφανάκο να αποκρούει το σουτ του Στάνκοβιτς μέσα από την περιοχή και στη συνέχεια ο Μπούστος έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΛ ο Μιλοσάβλιεβιτς στη θέση του Σεσέροβιτς στο 72ο λεπτό.

76′ Ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Στάνκοβιτς να αστοχεί από καλή θέση.

Η Λάρισα πιέζει αρκετά στα τελευταία λεπτά.

Νέα τεράστια απόκρουση του Στεφανάκου στην κεφαλιά του Μώρα στο 77ο λεπτό.

Αλλαγή για την Καλαμάτα στο 81ο λεπτό με τον Δήμο στη θέση του Τζόκιτς, καθαρά αλλαγή θέσης και φρεσκάρισμα στη μεσαία γραμμή.

85′ Τελευταία αλλαγή για τη Μαύρη Θύελλα με τον Ράκιτς να παίρνει τη θέση του Βουκμίροβιτς.

Πολύ κοντά στην πρόκριση η Μαύρη Θύελλα, 5 λεπτά απομένουν μαζί με τις καθυστερήσεις που θα είναι άλλα τόσα λεπτά περίπου.

87′ Ακυρώνεται γκολ του Ντάουντα ως οφσάιντ. Δύσκολη φάση μοιάζει οριακά να έχει δίκιο ο βοηθός.

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις, 6 λεπτά απομένουν για μια μεγάλη πρόκριση της Μαύρης Θύελλας.

Μόνο το τυπικό απομένει με 2 λεπτά να μένουν.

Η ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ!!!!!!

Οι αρχικές ενδεκάδες

Λάρισα: Κρίστινσον, Μόρας, Μιχαήλ, Μπέρτος, Στάνκοβιτς, Σεσέροβιτς, Κάτσε, Μπούστος, Ουάρντα, Ασούμπρ, Ντάουντα

Καλαμάτα: Στεφανάκος, Τσουβαλτσίδης, Κωνσταντινόπουλος, Τσιβελεκίδης, Καντούτσης, Τζόκιτς, Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Αλεξόπουλος, Οσμάναγκιτς, Βουκμίροβιτς

Ο Σάκης Θεοδοσιάδης επέλεξε τον Καντούτση αντί του αρνητικότατου στα τελευταία ματς Ιντζίδη με ερωτηματικό την κατάσταση που βρίσκεται ο Μεσσήνιος κεντρικός αμυντικός μετά από πολύ καιρό απραξία. Επίσης έβαλε τον Τζόκιτς δίπλα στο Ζαχαρόπουλο στα αμυντικά χαφ σε σχέση με την ενδεκάδα που είχαμε προβλέψει.

Από την άλλη όπως ήταν αναμενόμενο με τους βασικούς ξεκινά ο Μιχάλης Γρηγορίου.