Τεράστια νίκη, με 75-67, επί του ΑΟ Θουρίας πέτυχε ο νεανικός Πήγασος Μάνης, για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α2, αποτέλεσμα το οποίο κρατά τα πιτσιρίκια του Μιχάλη Ξυδέα στο κόλπο της συμμετοχής στα play off ανόδου έστω κι αν αυτά δεν αποτελούν προτεραιότητα. Την ίδια στιγμή η ομάδα της Θουρίας, που ξεκίνησε και τη χρονιά με μείον ένα βαθμό, γνώρισε την 2η ήττα της σε 3 ματς χάνοντας έδαφος.

Πάντως ήταν οι τυπικά γηπεδούχοι που μπήκαν δυνατά και παίζοντας καλό μπάσκετ έβαλαν δύσκολα στην άμυνα ζώνης του Πήγασου με το 22-11 να έρχεται μάλλον λογικά. Με το πέρασμα του χρόνου οι Μανιάτες ισορρόπησαν το ματς, βελτιώθηκαν αμυντικά και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 33-31. Το 3ο δεκάλεπτο ανήκε στη Θουρία που πήρε τα ηνία(50-46), παίζοντας καλά στην άμυνα, όμως δέχτηκε 29 πόντους στην τελευταία περίοδο και το “πλήρωσε” γνωρίζοντας την ήττα.