Ο Ηρακλής Καλαμάτας επικράτησε με 4-1 του Πανιωνίου Καλαμάτας το μεσημέρι του Σαββάτου στο γήπεδο του Ασπροχώματος. Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά αλλά οι (τυπικά) γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες, εκ των οποίων εκμεταλλεύτηκαν 4.

Στην αντίπερα όχθη πολλά αγωνιστικά προβλήματα έδειξε και πάλι η ομάδα του Πανιωνίου με πολλά αμυντικά λάθη ενώ υπάρχει πρόβλημα και στην παραγωγή φάσεων καθώς λείπει ένας δημιουργικός κεντρικός μέσος.

Οι φάσεις του αγώνα:

10′ Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Ηρακλή με τον Σπαντιδέα να πιάνει το σουτ και τον Ρακόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά

15′ ΓΚΟΛ 1-0 για τον Ηρακλή με τον Παπαδέα να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι μετά το γύρισμα του Διονυσοπουλου

39′ Ωραία κίνηση και σουτ του Σπαντιδέα από την περιοχή έδιωξε με γροθιές ο Ρακόπουλος

42′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή αρχικά με υπέροχη ατομική ενέργεια του Σπαντιδέα και απόκρουση του Ρακόπουλου, στη συνέχεια ψηλοκρεμαστό σουτ του Διονυσοπουλου και νέα εντυπωσιακή απόκρουση του Ρακόπουλου

46′ ΓΚΟΛ 2-0 με υπέροχο σουτ του Διονυσοπουλου έξω από την περιοχή, φέρει ευθύνη και ο Ρακόπουλος

58′ Έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες και τον πάγκο του Πανιωνίου πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή στο πλασέ του Καρούμπα, παίζετε έδειξαν δεύτερος βοηθός και διαιτητής

62′ Πέναλτι ζήτησαν στον Πανιώνιο σε μια δυσκολη φάση και ανατροπή του Κουτρη από τον Αλαμάρα

70′ ΓΚΟΛ 2-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σεφεράσι

73′ Τεράστια ευκαιρία για τον Πανιώνιο με τον Κουτρη να μην κάνει καλό κοντρόλ ενώ ήταν φάτσα με την εστία

75′ Ευκαιρία για τον Ηρακλή με τον Cina να πιάνει ωραίο σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

77′ Απίστευτη ευκαιρία με τον Σπαντιδέα να περνάει και τον Ρακόπουλο αλλά να πλασάρει άουτ σε κενή εστία

78′ Μουρούφας στη θέση του Μαγκλάρα

80′ Απίστευτη ευκαιρία για τον Στραβάκο που αστοχεί από πλεονεκτική θέση ενώ μπορούσε να δώσει την μπάλα στον Κούτρη

88′ ΓΚΟΛ με ωραίο πλασέ του Σπαντιδέα για το 3-1

Ηρακλής Καλαμάτας: Αλαμάρας, Διονυσόπουλος, Μαγκλάρας(78′ Μουρούφας), Φιλάι(68′ Μπρακούλιας), Κωνσταντόπουλος, Μάρης, Βλαχάκης, Σπαντιδέας, Παπαδέας(46′ Ψωρομύτης), Cina

Πανιώνιος Καλαμάτας: Ρακόπουλος, Κοντοθανάσης, Πραστέλλας(46′ Αναζίκος), Στασινόπουλος, Γεωργακόπουλος, Κώστας Μ., Σκαρπαλέζος (46′ Ψαρράς), Στραβάκος(83′ Βοσνάκης Κλ.), Κούτρης, Σεφεράσι, Καρούμπας