Ένα βήμα πριν την… καταστροφή βρέθηκε η κροατική Μλάντοστ του Σπύρου Χανδρινού και μάλιστα στη ρεβάνς που έγινε στην έδρα της με την Μπουντβάνσκα Ριβιέρα Μαυροβουνίου.

Στη ρεβάνς του Α προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ (που αγωνίστηκε και ο Ολυμπιακός) η Μλάντοστ χρειάζονταν μόλις 2 σετ για να προκριθεί καθώς στο πρώτο ματς είχε νικήσει στην έδρα της Μπουντβάνσκα Ριβιέρα με 3-1 σετ.

Κατέβαινε λοιπόν στον αγώνα για μόλις 2 σετ αλλά βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, αλλά και 13-9 στο 4ο σετ. Μάλιστα το 4ο σετ το έχασε 39-37 μετά από ματς θρίλερ.

Κατάφερε να ξεπεράσει τα διαδοχικά σοκ και με αντεπίθεση διαρκείας έκανε ανατροπή έχοντας μεταξύ των πρωταγωνιστών τον Σπύρο Χανδρινό (στη φωτό κάνει επίθεση).

Ο Έλληνας ακραίος έκανε την καλύτερη εμφάνιση του και με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ. Σημείωσε 18 πόντους από επίθεση (18/39, 46%), 2 μπλοκ και 1 άσσο, ενώ πήγε πολύ καλά και στην υποδοχή με 61% και 30% άριστες σε 23 προσπάθειες.

Όλα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου η Ριβιέρα προηγήθηκε 13-9 και 17-14. Η Μλάντοστ τα έπαιξε όλα για όλα στο σερβίς και της βγήκε πότε με τον Χανδρινό και πότε με τους Γιόβοβιτς, Εκέρ. Ισοφάρισε 18-18 με σερί 3-0. Στο 21-21 με το σερβίς του Χανδρινού έκανε σερί 4-0, προηγήθηκε 24-21 και τελικά πήρε το σετ 26-24 με μπλοκ πάνω σε Τσούλαφιτς και Ραντούνοβιτς. Η ισοφάριση 2-2 πανηγυρίστηκε έξαλλα αφού έδωσε και την πρόκριση,. Τελικά πήρε και τη νίκη με 3-2 καθώς επικράτησε στο τάι μπρέικ 15-13.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 37-39, 25-15, 26-24, 15-13)

Εκτός από τους 21 πόντους του Χανδρινού, από 20 σημείωσαν Γιόβοβιτς, Ετσκέρ. Από την Μπούντβα πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάσιτς με 24 πόντους.

Στον β προκριματικό γύρο η Μλάντοστ του Χανδρινού θα αντιμετωπίσει την αυστριακή Χίπο Τιρόλ Ινσμπουργκ.