Δεν τα κατάφερε κόντρα στην Αχαγιά ο ΓΣ Γαργαλιάνων γνωρίζοντας την ήττα (2η σε σύνολο 3 παιχνιδιών) με σκορ 76-63 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ εθνικής. Ο παράγοντας έδρα έπαιξε και πάλι τον ρόλο του – θυμίζουμε ότι η ομάδα της Τριφυλίας είχε γνωρίσει την ήττα και στην πρεμιέρα, εντός, από τον Ιόνιο- καθώς η… μετάβαση στην Πύλο στερεί μέρος της δυναμικής του συγκροτήματος του Αντώνη Κούτρη. Οι έμπειροι Αχαιοί το εκμεταλλευθηκαν και με όπλο τους τα 12 τρίποντα πήραν μια σπουδαία νίκη. Από την άλλη, η ομάδα της Μεσσηνίας ήταν μαχητική, είχε επιθετική πολυφωνία και 4 παίκτες διψήφιους αλλά την πλήγωσαν τα τρίποντα και ίσως κάποιες αποφάσεις των διαιτητών. Δεχθηκε 29 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα το 47-47 του 30ου λεπτού να γίνει 63-76.

Δεκάλεπτα: 11-15, 32-35, 47-47, 63-76

Διαιτητές: Φασόλης, Μπαβέλας, Γκαραβέλος

Γαργαλιάνοι (Κούτρης): Σίμοβιτς 17(2), Καραγιαννίδης 11(2), Σκλήβας 13(1), Γιαννόπουλος Δ. 15(3), Παπουτσής 2, Λαζαρίδης 3(1), Γιαννακόπουλος, Κυριακόπουλος 2, Κλεφτάκης, Μπουκουβάλας, Τσαγκάρης.

Αχαγιά (Ελευθεριάδης): Οικονομόπουλος 8(1), Χονδρόπουλος 15(5), Ντόκιτς 23(1), Λυμπέρης 15(4), Αλαβεράς , Τσακίρης 5, Ιωάννου 7, Κανελλάκης 3(1), Ταρναρής.