Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι, η Καλαμάτα εκμεταλλεύτηκε το καλό της δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 1-0 της Προοδευτικής, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ήταν ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης με προβολή μετά από γύρισμα του Αρναρέλλη στο 55ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Μαύρη Θύελλα πήρε τα ηνία στην επανάληψη και πήρε τη σημαντική νίκη – πρόκριση.

Το φιλμ του αγώνα

8′ Απίστευτη χαμένη ευκαιρία με τον Παυλίδη (πρώην μελανόλευκο) να πιάνει την κεφαλιά ολομόναχος απο τη μικρή περιοχή αλλά να κάνει αδύναμη επαφή

15′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Πασά να ηττάται στο τετ α τετ από τον Αστρά

39′ Τεράστια ευκαιρία με τον Ευθυμίου σε τετ α τετ να του λέει όχι ο Ταΐρης

55′ ΓΚΟΟΟΛ Βασιλόγιαννης και 1-0 για τη Μαύρη Θύελλα μετά από ωραία πάσα του Πασά στον Αρναρέλλη και γύρισμα του τελευταίου στον έτερο εξτρέμ της ομάδας

62′ Απίστευτη ευκαιρία με Τάτο, μετά από ωραία ανάπτυξη από δεξιά και γύρισμα του Μαβινγκά, ο έμπειρος μεσοεπιθετικός ολομόναχος από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε αδύναμο σουτ

94′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Πασά, ο τερματοφύλακας της Προοδευτικής λέει όχι σε μονοκόμματο σουτ.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταϊρης, Κωνσταντινόπουλος, Μαβινγκά, Λουπάνο, Παπατόλιος, Αναστασόπουλος, Μπενίτες (88′ Μπόρχες), Τάτος(78′ Ματέους), Αρναρέλλης (73′ Ρόβας), Βασιλόγιαννης (88′ Κόκκορης), Πασάς.

Προοδευτική (Μάγγος): Αστράς, Παντίδος, Φαζός, Ποτουρίδης, Σινγκ, Νταβιώτης(75′ Τάκλος), Μαρκοπουλιώτης(75′ Αλεξίου), Μεγαρίτης, Παυλίδης, Ευθυμίου, Γιαννιτσάνης