Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις καλές εμφανίσεις στην Ισπανία και παραδόθηκε άνευ όρων στη Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Μαδριλένοι επικράτησαν άνετα εντός έδρας με 72-63 για την 33η αγωνιστική της Euroleague κι έκαναν σημαντικό βήμα για την είσοδο τους στην οκτάδα.

Στο 15-18 υποχώρησε η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία επιστρέφει στη βάση της, για να ολοκληρώσει τη χρονιά με το εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Χίμκι.

Ο Σάσα Βεζένκοφ πέτυχε 22 πόντους, αλλά ήταν και ο μόνος διψήφιος για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης που δεν είχε στον πάγκο της τον τιμωρημένο Πάμπλο Λάσο, αλλά τον συνεργάτη του, Ματέο Χεσούς, ανέβηκε στο 19-14 και «παίζει» την πρόκρισή της στα πλέι οφ στο ματς με τη Φενερμπαχτσέ, στην Κωνσταντινούπολη, την Πέμπτη (8/4, 20:45). Οι Ντεκ Γκάμπριελ (18π., 5ρ.) και Ουόλτερ Ταβάρες (15π., 8ρ., 4κλ.) ήταν κορυφαίοι των Μαδριλένων.

O αγώνας:

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, αποφασισμένη να καθαρίσει την υπόθεση νίκη από νωρίς. Οι Μαδριλένοι, με όπλο την εξαιρετική άμυνα τους, προηγήθηκαν με 9-2, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (18-8).

Ο θηριώδης Ταβάρες έκρυβε το καλάθι από τους παίκτες του Ολυμπιακού, την ώρα που οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικά άστοχοι από την περιφέρεια. Κάπως έτσι, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Μαδριλένους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με διαφορά 10 πόντων (36-26). Ο Ντεκ στο μπροστά μέρος του παρκέ κι ο Ταβάρες στο πίσω έκαναν τη ζημιά στον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε άστοχος από τα 6.75 (2/16 τρίποντα στο 30ο λεπτό) και η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε επιμέρους σκορ 17-12 στην 3η περίοδο. Αλοθέν, Τέιλορ και Τόμπκινς εν αντιθέσει ήταν εύστοχοι έξω από τη γραμμή του τριπόντου για τους γηπεδούχους, για το 47-33 (+14). Σε συνδυασμό με τα εύκολα καλάθια μέσα στη ρακέτα από τον Ταβάρες, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να περιμένει πολλά, σε ένα δεκάλεπτο που μόνο ο Βεζένκοφ ξεχώρισε φτάνοντας τους 12 πόντους (53-38 στο 30ο λεπτό).

Στην τέταρτη περίοδο, οι Πειραιώτες ξύπνησαν και βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, μειώνοντας στους 10 πόντους (62-52). Ο Λαρεντζάκης έβγαλε ενέργεια, αλλά η Ρεάλ δεν είχε όρεξη για αστεία, καθαρίζοντας με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 36-26, 53-38, 72-63

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο Χεσούς): Κοσέρ 2, Φερνάντεθ 3 (1), Αμπάλντε 6 (2), Λαπροβίτολα 7 (1), Ρέγες, Αλοθέν 4 (1), Ντεκ 18, Γκαρούμπα 2, Κάρολ 9 (1), Ταβάρες 15, Τόμπκινς 3 (1), Τέιλορ 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 7 (1), Σπανούλης 7 (1), Σλούκας 5 (1), Βεζένκοφ 22 (3), Πρίντεζης 7, Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 2, Κουφός 2, Έλις 4, ΜακΚίσικ 7 (1)