Ο Παναθηναϊκός “πελαγοδρομούσε” για ένα ακόμη παιχνίδι στην άμυνα και η Μπασκόνια το εκμεταλλεύτηκε για να φύγει με τη νίκη 97-82 από το ΟΑΚΑ στην 32η αγωνιστική της Euroleague.

Οι “πράσινοι” έδωσαν πολλά ελεύθερα σουτ στους Βάσκους και αυτοί με 14/20 τρίποντα στο ματς, κατάφεραν να “αλώσουν” εύκολα την έδρα του Τριφυλλιού. Ο Μήτογλου “πάλευε” μόνος του για τον Παναθηναϊκό, έχοντας 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ για τους νικητές ο Γκεντράιτις είχε 25 και ο Πολονάρα 22 πόντους.

Η ομάδα του Όντετ Κάτας γνώρισε έτσι την 20η ήττα της στη διοργάνωση, έχοντας ήδη αποκλειστεί, ενώ η Μπασκόνια έκανε σημαντικό “βήμα” προς την 8άδα και τα play off της Euroleague.

Το παιχνίδι
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά το ματς και με δύο εύστοχα τρίποντα των Μήτογλου και Σαντ Ρος πήρε το προβάδισμα μέχρι και το 12-8. Η άμυνά του άρχισε όμως γρήγορα να κάνει… νερά και με τον Πολονάρα να είναι ασταμάτητος, οι Βάσκοι πέρασαν μπροστά στο σκορ για το 25-21 στο 10′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το κρεσέντο των Μήτογλου και Πολονάρα συνεχίστηκε, με τους δύο παίκτες να δίνουν τη δική τους “μονομαχία” στο παρκέ. Οι Βάσκοι εκμεταλλεύτηκαν όμως τα πολλά ελεύθερα σουτ που έδιναν οι “πράσινοι” και φθάνοντας τα 8/9 άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 49-41.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε μάλιστα με ένα σερί 12-4 το δεύτερο μέρος και έβαλε ουσιαστικά πρόωρο τέλος στο ματς. Ο Γκεντράιτις πήρε τη… σκυτάλη στο σκοράρισμα, με όλη την ομάδα πάντως να συνεχίζει να “πυροβολεί” από μακριά και τη διαφορά να φθάνει ακόμη και το +20 πριν το 72-59 στο 30′ μετά και από buzzer beater τρίποντο του Μποχωρίδη.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε να… καταρρέει και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Βάσκους να συνεχίζουν να σκοράρουν από παντού, αλλά Χεζόνια και Μπέντιλ “κράτησαν” το σκορ από το να πάρει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις, φθάνοντας αμφότεροι σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Μπασκόνια έφυγε πάντως με τη νίκη από το ΟΑΚΑ και βρέθηκε μέσα στην πρώτη 8άδα της κατάταξης στην Euroleague, ενώ οι “πράσινοι” γνώρισαν την 20η ήττα τους σε 30 παιχνίδια και έμειναν στην 16η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 41-49, 59-72, 82-97.

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 3 (1), Παπαγιάννης 7 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 8 (2), Όγκαστ, Παπαπέτρου 3 (1/7 σουτ), Χεζόνια 14 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Κασελάκης, Γουάιτ, Μήτογλου 22 (7/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπεντίλ 11 (1), Σαντ Ρος 14 (3/6 τρίποντα).

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 4 (1/5 σουτ, 4 λάθη), Χένρι 11 (10 ασίστ, 5 λάθη), Σεντεκέρσκις 4, Ντιόπ, Πίτερς 9 (2), Ντράγκιτς 22 (5/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Γκεντράιτις 25 (5/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πολονάρα 22 (3/5 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κούρουτς.