Ο Παναθηναϊκός “χάλασε” την άμυνά του στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε το προβάδισμά του, με τον Τίμαν να τον εκτελεί στην 4η περίοδο με 4 τρίποντα και να χαρίζει στην Άλμπα Βερολίνου τη νίκη με 74-65 στην 26η αγωνιστική της Euroleague.

Οι “πράσινοι” είχαν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, αλλά ένα δικό τους “μπλακ άουτ” στην επίθεση στην τελευταία περίοδο του αγώνα, σε συνδυασμό με ένα “κρεσέντο” των Γερμανών από μακριά, τους οδήγησε στην ήττα.

Εν τη απουσία του Νέντοβιτς, ο Παναθηναϊκός δεν είχε σημείο αναφοράς στην επίθεση και είναι χαρακτηριστικό ότι πρώτος σκόρερ του ήταν ο (μοναδικός “διψήφιος” στο ματς) Γουάιτ με 14 πόντους.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ψηλή πεντάδα για ένα ακόμη ματς, αφού εν τη απουσία του Νέντοβιτς, ο Όντετ Κάτας προτίμησε τους Σαντ Ρος, Παπαπέτρου, Γουάιτ, Μήτογλου και Όγκαστ στην αρχή του αγώνα. Το γεγονός γέμισε με χέρια τη ρακέτα του Τριφυλλιού και η Άλμπα πέτυχε μόλις ένα καλάθι στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Αντίθετα οι “πράσινοι” έβρισκαν λύσεις στο πρώτο δεκάλεπτο και από το επιθετικό ριμπάουντ, για να προηγηθούν με 17-11 στο 10′.

Στη συνέχεια οι πολλές αλλαγές και για τις δύο ομάδες άλλαξαν την εικόνα, με τους Γερμανούς να μειώνουν σε 19-15, αλλά ένα τάιμ άουτ του προπονητή του Τριφυλλιού “ξύπνησε” την ομάδα. Ο Κάτας έριξε στο παρκέ και τον Νίκο Δίπλαρο, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το προβάδισμα, χάρη πάντα στην εξαιρετική άμυνά του, έχοντας προβάδισμα έξι πόντων στο ημίχρονο (34-28).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν πολύ πιο εύστοχες κι από μακριά, γεγονός που ευνόησε την Άλμπα, η οποία και κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά το ξεκίνημα, με 45-43. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μακ όμως, έφερε ξανά τους “πράσινους” σε θέση “οδηγού” και το σκορ στο 30′ ήταν 53-50 υπέρ του Τριφυλλιού.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου όμως, ο Παναθηναϊκός είδε τον Τίμαν να παίρνει “φωτιά” και από τους 2 πόντους να φθάνει τους 16 μέσα σε πέντε λεπτά, με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα. Την ίδια ώρα οι “πράσινοι” κόλλησαν στην επίθεση και η Άλμπα ξέφυγε στο σκορ με 64-55, με αποτέλεσμα να μη δυσκολευτεί στη συνέχεια να “καθαρίσει” το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 28-34, 50-53, 74-65

Τα στατιστικά των παικτών

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 11 (4/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σίβα 6 (1/7 σουτ), Γκιφάι 5 (1), Ντέλοου, Έρικσον 12 (2/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Μάτισεκ, Σνάιντερ 4, Φοντέκιο 8 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τίμαν 16 (1/1 δίποντο, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σίκμα 6 (2/3 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάμερς 6 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 7 (2/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/4 δίποντα), Μποχωρίδης, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 7 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 5 λάθη), Δίπλαρος 3 (1), Καλαϊτζάκης 2, Γουάιτ 14 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μήτογλου 9 (4/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπέντιλ 6 (2/5 δίποντα), Σαντ-Ρος 7 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα)