Ο Ολυμπιακός δεν είχε καμία τύχη απέναντι στην Villeurbanne. Όχι επειδή οι Γάλλοι είναι καμιά υπερομάδα ή είναι καλύτεροι από τους «ερυθρόλευκους». Κάθε άλλο… Απλά έτσι όπως παρουσιάστηκε ο Ολυμπιακός απόψε στο ΣΕΦ απέναντι στην Villeurbanne δεν θα μπορούσε να την κερδίσει με τίποτα. Ήταν άχρωμος, άνευρος, ο ηγέτης του, ο Κώστας Σλούκας ήταν σε κακή μέρα και η ήττα με 69-63 ήρθε μοιραία.

Ο Ολυμπιακός είδε έτσι τους Γάλλους να του κόβουν το «3 στα 3» που είχε πριν το ματς και να τον φέρνουν στο 10-9 πλέον.

Η Villeurbanne, που πήρε σήμερα την παρθενική της νίκη στο ΣΕΦ (ο Ολυμπιακός την είχε στο 4-0 στον Πειραιά στην ιστορία των μαχών των δυο ομάδων στην διοργάνωση) είχε 4 σερί ήττες ως σήμερα, αλλά πλέον έκοψε το μαύρο σερί της. Παραμένει πάντως στη ουρά με σκορ 6-13 πλέον.

Ο Ολυμπιακός είχε προβλήματα πριν το ματς. Ο Παπανικολάου ήταν και πάλι στα «πιτς», ο Martin έμεινε εκτός 12άδας λόγω του τραυματισμού του πριν το ματς με την Maccabi), ενώ ο Λαρεντζάκης είχε ενοχλήσεις στη μέση και είδε όλο το ματς από το πάγκο.

Προερχόταν κι από ένα παιχνίδι αληθινή μάχη με την Maccabi που κρίθηκε στην παράταση.

Όλα αυτά όμως, δεν δικαιολογούν την κάκιστη εμφάνιση. Ο Ολυμπιακός είχε πάθει αφλογιστία στην επίθεση. Ο Yabusele έκανε πλάκα στην άμυνά του, που έμπαζε σε πολλά σημεία, ειδικά στην περιφέρεια, απ’ όπου ο Γάλλοι βομβάρδιζαν το «ερυθρόλευκο» καλάθι.

Ο Ολυμπιακός παγδεύτηκε από την δυνατή άμυνα των Γάλλων, που έκανε την ζωή δύσκολη στην κυκλοφορία, δεν επέτρεπε ντράιβ, έδινε τα τρίποντα κάποιες φορές, αλλά οι ερυθρόλευκοι τα έσπασαν από τα 6.75μ. Η ομάδα είχε τεράστιο θέμα στην επίθεση. Οι 9π. που έβαλε στην 3η περίοδο λένε πολλά.

Ο Σλούκας ήταν κακός. Ξεκίνησε καλά με 5 ασίστ στα πρώτα λεπτά, αλλά τελικά έμεινε στις 7, είχε μόλις 2 πόντους (η πίεση της γαλλικής άμυνας δεν τον άφησε να πάρει πολλές προσπάθειες και είχε 1/1διπ., 0/1τριπ.), ενώ έκανε και 4 λάθη.

Ο Σπανούλης βοήθησε στην επίθεση (10π.), αλλά όχι οργανωτικά και δεν έδωσε καμία ασίστ.

Ο Harrison (13π.) κάτι έκανε, αλλά δεν έφτανε.

Οι «ερυθρόλευκοι» βέβαια, έδειξαν να ξυπνάνε στο τέλος και μείωσαν την διαφορά. Ήταν όμως, πολύ αργά, καθώς απέμενε ενάμιση λεπτό και δεν έφτανε για να έρθουν τα πάνω, κάτω.

Ο Ολυμπιακός είχε μόλις 29,2% στα τρίποντα (7/24), έκανε 16 λάθη, έναντι 15 ασίστ. Έδωσε το δικαίωμα στον Yabusele να κάνει πολύ μεγάλο ματς (19π., 5ριμπ., 4ασ.).

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε… χαλαρά το ματς και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-5 στο 1΄23΄΄. Εκεί, όλα άλλαξαν. Ο Ολυμπιακός πίεσε, ο Ellis είχε περιορίσει τον Fall κοντά στο καλάθι, οι ερυθρόλευκοι πήγαν σε επαφές με τον Γάλλο και τον οδήγησαν στα 2 φάουλ πολύ γρήγορα, ο McKissic (6π.) βγήκε μπροστά στην επίθεση.

Μα το πιο σημαντικό ο Σλούκας μοίραζε την μια ασίστ μετά την άλλη και οδήγησε την ομάδα στην ανάκαμψη. Με τον «Σλούκι Λουκ» να έχει 5 ασίστ νωρίς, νωρίς και είναι… υπεύθυνος για όλους τους πόντους που έβαλε η ομάδα, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 9-0, γύρισε το ματς και προηγήθηκε με 12-5 στο 5΄.43΄΄

Επιμέρους σκορ 9-2 για τους Γάλλους και «Χ»

Εκεί, όμως, οι γηπεδούχοι κόλλησαν στην επίθεση και η Villeurbanne έτρεξε ένα σερί 5-0 και πλησίασε στους 2 πόντους (12-10 στο 6΄.54΄΄) και στο 8΄.08΄΄ οι Γάλλοι έφεραν το ματς στα ίσια (14-14), έχοντας ως εκεί (από το 12-5 στο 5΄.43΄΄) ένα επιμέρους σκορ 9-2.

Τα δεκάλεπτο έληξε τελικά 17-17 με τον Ολυμπιακό να έχει 4/6διπ., αλλά 2/6τριπ., 7 ασίστ, κανένα κλέψιμο και 2 λάθη και να έχει χάσει τα ριμπάουντ (7-8).

Οι Γάλλοι είχαν 4/7διπ., αλλά 2/6τριπ., 5 λάθη, 3 λάθη και κανένα κλέψιμο.

Στην 2η περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 (22-17 στο 11΄.56΄΄), αλλά κόλλησε, ενώ ο Σλούκας είχε πάει στον πάγκο για τις απαραίτητες ανάσες. Οι «ερυθρόλευκοι» κόλλησαν στην επίθεση, καθώς η γαλλική πίεση τους πήγε σε αργός σετ παιχνίδι, ενώ άρχισαν να έχουν σοβαρά θέματα και στην άμυνα.

Στο -4 ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 11-2 από την ASVEL

Έτσι οι Γάλλοι απάντησαν με σερί 6-0 και πέρασαν μπροστά με 22-23 στο 13΄.36΄΄ και με ηγέτη τον Yabusele πήγαν στο +4 (24-28 στο 16΄.10΄΄), έχοντας ως εκεί ένα επιμέρους σκορ (από το 22-17 στο 11΄.56΄΄) 11-2!

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Το ημίχρονο έληξε τελικά 33-34 με τον Ολυμπιακό να έχει 5/11 διπ. στην δεύτερη περίοδο και 9/17 στο πρώτο μέρος, 2/7τριπ. στην δεύτερη περίοδο και 4/13 στο ημίχρονο, 6 ασίστ στην δεύτερη περίοδο και 11 συνολικά και 5 λάθη στο πρώτο 20λεπτο, ενώ οι γηπεδούχοι πήραν έστω και οριακά τα ριμπάουντ στο πρώτο μέρος (17-16).

Από την άλλη οι ερυθρόλευκοι δέχτηκαν 16π. στο «ζωγραφιστό», η άμυνά τους είχε θέματα και ψηλά στην περιφέρεια απ’ όπου δέχτηκαν 3/7τριπ. και κοντά στο καλάθι. Οι Γάλλοι είχαν συνολικά στο πρώτο μέρος 7/13διπ., 5/13τριπ., 10 ασίστ, 5 λάθη.

Στην 3η περίοδο η Villeurbanne, πίεσε, έτρεξε, ο Ολυμπιακός έκανε 3 λάθη, ο Fall κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση και η γαλλική ομάδα προηγήθηκε με 33-37 στο 22΄.09΄΄, αλλά δεν έκοβε ταχύτητα.

Στο -9 ο Ολυμπιακός

Ο Yabusele συνέχισε να ηγείται της γαλλικής ομάδας, ο Ολυμπιακός συνέχισε να μην μπορεί να σκοράρει, να κάνει συνέχεια λάθη και να είναι ευάλωτος στην άμυνα και στο 29΄.10΄΄ η διαφορά πήγε στο -9 για τους «ερυθρόλευκους» (40-49).

Εβαλε μόλις 9 πόντους και 6 λάθη

Ο Ολυμπιακός είχε μόλις 9 πόντους στην 3η περίοδο και το δεκάλεπτο έληξε τελικά 33-34 με τον Ολυμπιακό να έχει 5/11 διπ. στην δεύτερη περίοδο και 2/6διπ., 1/3τριπ. και 6 λάθη.

Οι Γάλλοι είχαν στο 3/8διπ., αλλά 3/6τριπ.

Βρέθηκε 12 πόντους πίσω κι εκεί έδειξε να ξυπνάει

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -12 (42-54 στο 30΄.38΄΄). Το κρύο ντους όμως, ξύπνησε τους «ερυθρόλευκους». Η ομάδα πίεσε, έτρεξε, οι Γάλλοι σταμάτησαν να βρίσκουν σκορ από τα 6.,75μ. και ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 7-0 και πλησίασε στους 5 πόντους (49-54 στο 21΄.58΄΄).

Ξαναπήρε μπροστά η Villeurbanne, ξανακόλλησε ο Ολυμπιακός

Το τρίποντο του Cole ξεκόλλησε την Villeurbanne (51-59 στο 33΄.10΄΄), ενώ ο Ολυμπιακός άρχισε να ξανακολλάει και βρέθηκε στο -10 (53-63 στο 36΄.25΄΄).

Πήρε μπροστά αργά

Ο Ολυμπιακός άρχισε να ξυπνάει στα τελευταία 1΄.32΄΄ (58-67), μείωσε στους 4 πόντους (63-67 στα 17΄΄ πριν το τελικό σφύριγμα). Στα 15΄΄ ο Walton κέρδισε φάουλ έβαλε τις 2 βολές και έκανε το 63-69.

Στα 13΄΄ ο Harrison έκανε λάθος και ο Ολυμπιακός έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το παρκέ του ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-34, 42-51, 63-69.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Harrison 13 (1/5τριπ.),, Χαραλαμπόπουλος 2, Σπανούλης 10 )2/2βολ., 1/2διπ., 2/6τριπ.), Σλούκας 2 (7ασ., 2ριμπ., 4λαθ.), Vezenkov 8 (1τριπ., 5ριμπ.), Πρίντεζης 3, Jean-Charles 6, Jenkins, Ellis 6 (4ριμπ.), McKissic 11 (0/2βολ., 1/3διπ., 3/4τριπ., 5ριμπ., 2ασ., 2κλεψ.).

VILLEURBANNE (TJ Parker): Kahudi 5 (1), Diot 3 (1), Fall 6 (5ριμπ.), Walton 9 (1), Bako 2 (6ριμπ.), Lighty 9 (5ριμπ., 4ασ.), Yabusele 19 (2/6βολ., 4/5διπ., 3/6τριπ., 5ριμπ., 4ασ.), Cole 8 (2), Strazel 8 (2).