Απίστευτα πράγματα στο γερμανικό κύπελλο. Η Χόλσταϊν Κίελ, ομάδα της 2ης κατηγορίας, απέκλεισε την κάτοχο του Champions League, Μπάγερν στα πέναλτι με 6-5. Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με σκορ 2-2.

Η Χόλσταϊν Κίελ έκανε την έκπληξη της χρονιάς, κατορθώνοντας το… ακατόρθωτο. Μπορεί η Μπάγερν να προηγήθηκε με τον Γκνάρμπι στο 14′, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 στο 37ο λεπτό με τον Μπάρτελς.

Ο Σανέ έβαλε και πάλι την Μπάγερν μπροστά στο σκορ στο 48ο λεπτό, κάνοντας το 1-2, αλλά η Χόλσταϊν Κίελ είχε και πάλι απάντηση, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 95′ με τον Βαχλ.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι άντεξαν και ο αγώνας πήγε στα πέναλτι.

Εκεί οι γηπεδούχοι ευστόχησαν και στις 6 εκτελέσεις τους απέναντι στον Νόιερ (Βαλ, Αρσλάν, Σέρα, Γιά-Σουνγκ, Χάουπτμαν, Μπάρτελς) η Μπάγερν ήταν εύστοχη μέχρι και το 5ο πέναλτι (Λεβαντόφσκι, Κίμιχ, Μίλερ, Αλάμπα, Ντούγκλας Κόστα), όμως στο 6ο χτύπημα ο Ρόκα δεν κατάφερε να νικήσει τον 28χρονο Έλληνα τερματοφύλακα και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μία τεράστια πρόκριση!