Κακή βραδιά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ και τελικά ηττήθηκε από την Μπασκόνια.

Με δεδομένες τις απουσίες των Βεζένκοφ, Ζαν Σαρλ, Ελις, Χαραλαμπόπουλου και Χάρις, τα πράγματα για τους Πειραιώτες ήταν ούτως ή άλλως δύσκολα και αποδείχθηκε και στο παρκέ. Εκεί όπου οι Ισπανοί πήραν από την αρχή το προβάδισμα, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +8 (15-23) και από εκεί και πέρα αύξαναν τη διαφορά, φτάνοντας στο 21-40 στο 17′ και κλείνοντας το ημίχρονο στο +16 (31-47).

Με τον Πρίντεζη να παίρνει πρωτοβουλίες με το ξεκίνημα της γ’ περιόδου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει σε 39-49 και σε 49-58 στο 27′, πιέζοντας την Μπασκόνια. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε να πλησιάσει και στο -7 (60-67) όταν ξεκίνησε το τελευταίο 10λεπτο, αλλά ακολούθησε σερί 10-0 για τους Ισπανούς και το ματς ουσιαστικά έλαβε τέλος…

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-47, 58-67, 76-90.