Ακόμη μία ήττα, η 6η σε οκτώ αγώνες, στη Euroleague για τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά από τη Μπασκόνια.

Οι πράσινοι προέρχονταν από τρεις σερί ήττες στη διοργάνωση και ήθελαν να βάλουν ένα τέλος, αλλά τελικά… πρόσθεσαν ακόμη μία, πραγματοποιώντας το χειρότερο ξεκίνημα της ιστορίας τους.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα μπήκε τέλεια στο ματς, όπως δείχνει και το 2-10 στο 3′, με δύο τρίποντα και δύο ασίστ του Νέντοβιτς, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 9-0 και προσπέρασαν με 11-10, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό στο +3 (20-23).

Η Μπασκόνια κάνοντας νέο σερί προηγήθηκε με 27-23, το τρίποντο του Κασελάκη τρία λεπτά μετά έβαλε τους πράσινους ξανά μπροστά με 31-32, αλλά αυτή ήταν και η τελευταία φορά που προηγήθηκαν… Τα λάθη που έκαναν είχαν ως συνέπεια οι Ισπανοί να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά (46-36 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου) και τελικά να «καθαρίσουν» το ματς στο β’ μέρος.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πλησιάσει στο -1 (50-49) αλλά αυτή ήταν και η τελευταία καλή περίοδος του στο παιχνίδι, αφού στη συνέχεια η Μπασκόνια άνοιγε συνεχώς τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι και το +23 (83-60) στο 36′, για να λήξει το ματς με 93-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 46-39, 66-58, 93-72