Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στην Ισπανία, γνωρίζοντας την ήττα με 95-83 από τη Βαλένθια στη Euroleague.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όπως δείχνει και το 22-21 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο, για να ακολουθήσουν στο δεύτερο κάποια εύκολα λάθη από τους πράσινους, τα οποία έδωσαν τη δυνατότητα στους Ισπανούς να βρουν εύκολους πόντους και να πάρουν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (45-41), το οποίο θα ήταν μεγαλύτερο αν δεν ήταν εξαιρετικός ο Μήτογλου, ο οποίος έβαλε τους 11 από τους 20 πόντους του Παναθηναϊκού στη β’ περίοδο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το τριφύλλι μπήκε καλά και κατάφερε να προσπεράσει με 50-52 στο 24′, αλλά η Βαλένθια με σερί 10-2 μετέτρεψε το σκορ σε 60-54, πριν αναλάβουν οι Μακ και Νέντοβιτς να κρατήσουν κοντά στο σκορ τους πράσινους (70-66 στο 30′). Από τη στιγμή, όμως, που οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 13-1 στην τελευταία περίοδο, ουσιαστικά το ματς έλαβε τέλος, αφού η διαφορά πήγε στο +12 (82-70) στο 35′ και παρέμεινε εκεί ως το τέλος (95-83).

Έτσι, ο Παναθηναϊκός υπέστη την 5η ήττα του σε επτά ματς για τη Euroleague και θα πρέπει να βελτιωθεί στη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 70-66, 95-83