Η ΑΕΚ νίκησε -έστω δύσκολα- και τη Σολέ, κάνοντας το 3/3 στο Basketball Champions League.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με την Ένωση να καταφέρνει να ξεφύγει στη δεύτερη περίοδο, όταν με σερί 16-4 μετέτρεψε το 21-20 σε 37-24. Παρ’ όλα αυτά, όμως, οι Γάλλοι κατάφεραν να επιστρέψουν και να μειώσουν στο -6 με το τέλος του ημιχρόνου (43-37).

Η Σολέ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με το ξεκίνημα του γ’ δεκαλέπτου και πέρασε με 46-48, αλλά με τους Λοτζέσκι και Μασιούλις να δίνουν λύσεις, οι κιτρινόμαυροι ξαναπήραν το προβάδισμα.

Η ΑΕΚ ξέφυγε με +7 (70-63) στο 33′ και έγινε το φαβορί για τη νίκη, η οποία ήρθε δύσκολα, αφού οι Γάλλοι αντεπιτέθηκαν, χάρη κυρίως στους Μορέιρα (21π. 4ρ.) και Λοτζέσκι (18π., 4ρ., 3 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 43-37, 61-58, 83-81