Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, ο Πρωτέας Καλαμάτας κατάφερε να πανηγυρίσει μια σημαντική νίκη απέναντι στον Ευκλή με 58-52.

Ο Ευκλής ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και ήταν μπροστά στην αρχή του Μ;της ενώ πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 4 πόντους μπροστά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε το σκηνικό, ο Πρωτέας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με ένα επιμέρους 18-11, πέρασε μπροστά με 3 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Ευκλής δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και προηγήθηκε με 5 πόντους, 5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα (41-46), με συνεχόμενους πόντους του Μεϊμετέα. Οι παίκτες του Πρωτέα αντέδρασαν δυναμικά, ισοφάρισαν με τρίποντο του Χρονοπούλου σε 52-52, για να κλείσουν το παιχνίδι με 6-0 σερί.

Βασικό ρόλο έπαιξε η πολύ δυναμική τους άμυνα με συνεχείς αλλαγές στα σκριν που οδήγησε σε 3 λάθη την ομάδα του Ευκλή ενώ στο τέλος πίεσαν στα 4/4 του γηπέδου, για να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χρονόπουλος με 14 πόντους ενώ από τον Ευκλή ξεχώρισε για ακόμη μια αγωνιστική ο Μεϊμετέας με 16.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 24-28, 42-39, 58-52

Πρωτέας Καλαμάτας (Ροζακέας): Χρονόπουλος 14(2), Θεοδωρόπουλος, Παυλόπουλος Χ. 12, Αλεξόπουλος 5(1), Παυλόπουλος Κ. 8, Μωράκης 3, Νικολόπουλος 7, Κουρέτας 6, Καρτάλιας 2,  Ράλλης

Ευκλής (Στακιάς): Τσαβλής, Αγγελόπουλος 8(2),  Φουρναράκος 1, Μήλας, Φλώρος 4(1) , Καράμπελας 5, Φωτάκης 2 , Αλοίμονος 11, Μεϊμετέας 16(2) , Ξεροβάσιλας 4