Την πρόκριση με το εμφατικό 1-5 πήρε η ομάδα του Διαβολιτσίου, το απόγευμα της Τετάρτης απέναντι στην ΑΕ Αβίας. Η ομάδα του Αλέξη Μαντζούνη ήταν εξ’αρχής το φαβορί και το επιβεβαίωσε και στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας άνετα την πρόκριση για τους 16 του κυπέλλου Μεσσηνίας.

Το σκορ στο πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 0-2 χάρη σε τέρματα του Τσουκαλά στο 28′ με σουτ και του Γκελκέρια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 38′.

Η ομάδα της Αβίας μείωσε προσωρινά με κεφαλιά του Κώστα Κορμπή στο 60′ άλλα τρία λεπτά αργότερα ο Τσεπελέ έγραψε το 1-3, σφραγίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση. Το τελικό 1-5 γράφτηκε με τέρματα του Γεωργιόπουλου και του Φωτόπουλου στο 84′ και 85′ αντίστοιχα.

Ο ΑΟΔ πλέον ετοιμάζεται για την δύσκολη αποστολή στον επόμενο γύρο, ταξιδεύοντας στην Κορώνη και την ενισχυμένο φέτος Ακρίτα την Κυριακή.