Ο Παναθηναϊκός “κατέρρευσε” στην 4η περίοδο και με το επιμέρους σκορ υπέρ της Μπαρτσελόνα να φθάνει το 25-12, πέταξε στα “σκουπίδια” το καλό του παιχνίδι στην αρχή, γνωρίζοντας την ήττα με 92-81 στο ΟΑΚΑ.

Οι “πράσινοι” είχαν το προβάδισμα επί 30 λεπτά και μάλιστα βρέθηκαν δύο φορές με διψήφια διαφορά πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, πριν προβούν σε σωρεία λάθη στο τέλος, τα οποία και “τιμώρησε” η ομάδα του Πέσιτς.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το ματς στην άμυνα με τον Μπεντίλ και Παπαγιάννη να έχουν από μία τάπα στις δύο πρώτες επιθέσεις της Μπαρτσελόνα. Ο Έλληνας σέντερ ήταν μάλιστα πρωταγωνιστής σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας και 6 πόντους στην επίθεση. Οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν όμως να βρουν ρυθμό εξαιτίας των πολλών φάουλ στον αγώνα, με τους Καταλανούς να έχουν 12 πόντους από τη γραμμή των βολών στο 23-20 του 10λέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι “πράσινοι” ήταν ακόμη καλύτεροι, αφού η… δεύτερη πεντάδα του εμφανίστηκε αρκετά καλή, με τον Βουγιούκα να είναι η… έκπληξη σε άμυνα και επίθεση και τον Παππά να δίνει βοήθειες. Οι παίκτες του Πιτίνο βρήκαν και τα πρώτα μακρινά τους σουτ στο ματς και έτσι το ημίχρονο “έκλεισε” με σκορ 45-38.

Μετά τα αποδυτήρια, ο Παναθηναϊκός μπήκε ακόμη πιο δυνατά στο ματς, με τον Καλάθη να κάνει τα πάντα στο πακρέ και τον Μπεντίλ να… αναγκάζει τους φίλους του Τριφυλλιού να τον αποθεώσουν από τις κερκίδες για την απόδοσή του. Οι “πράσινοι” βρέθηκαν έτσι δύο φορές με διψήφια διαφορά πόντων (59-48 και 67-57), αλλά οι Καταλανοί “απάντησαν” αμφότερες με “ομοβροντία” τριπόντων, για το 69-67 στο 30′.

Κι όλα έδειχνα… θρίλερ στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο “κατέρρευσε” με λάθη στην επίθεση και χαμένα ριμπάουντ στην άμυνα, για να “τρέξει” η Μπαρτσελόνα ένα φοβερό 25-12 στην 4η περίοδο και να πάρει τελικά μία ανέλπιστα εύκολη νίκη με 92-81.

Ο Παναθηναϊκός “έπεσε” έτσι στο 14-11 στην κατάταξη της Euroleague και αρχίζει να κινδυνεύει για την 6η θέση, αλλά και γενικότερα για τα πλέι οφ, αφού έχει πολύ δύσκολο πρόγραμμα μέχρι το φινάλε της διοργάνωσης.

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 9 (1), Ράις 4 (0/3 σουτ, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 τάπες), Ράουτινς, Παπαπέτρου 12 (1), Παππάς 3 (1), Βουγιούκας 6 (3 ριμπάουντ, 2 τάπες), Τζόνσον 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Φρεντέτ 13 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλάθης 10 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 λάθη), Μήτογλου, Μπεντίλ 9 (1).

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 7 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάνγκα 5 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Οριόλα, Αμπρίνες 13 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χίγκινς 17 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντιλέινι 15 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κούριτς 2 (1/5 σουτ), Κλαβέρ 4, Μίροτιτς 20 (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Τόμιτς 9 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).