Καλησπέρα σας από την Τρίπολη και το γήπεδο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης όπου θα παρακολουθήσουμε μαζί την αναμέτρηση για τους 16 του κυπέλλου Ελλάδος μεταξύ Αστέρα Τρίπολης και ΑΕΚ.

Οι αρχικές συνθέσεις των ομάδων είναι

Αστέρας: Παπαδόπουλος, Βλάχος, Τασουλής, Πασαλίδης, Σουάρεζ, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ριέρα, Σίτο, Κρέσπι, Μπαράλες

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Παουλίνιο, Λόπες, Οικονόμου, Τσιγκρινσκι, Κρίστισιτς, Βέρντε, Σιμόες, Αλμπάνης, Μάνταλος, Ολιβέιρα

5 λεπτά χωρίς αξιόλογη φάση σε ένα αναγνωριστικό παιχνίδι στο οποίο και οι δύο προπονητές έχουν παρατάξει τις ομάδες τους με κλασικό 4-2-3-1

Στο 8ο λεπτό ακυρώνεται γκολ του Ολιβέιρα για οφσάιντ. Ο Πορτογάλος κινήθηκε ωραία στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου αλλά ο 2ος βοηθός Αϊναλής τον υπέδειξε σε θέση οφσάιντ.

Να τονίσουμε πως οι λευκές μπλούζες που φορούσαν κατά την είσοδο τους οι παίκτες του Αστέρα είχαν μήνυμα συμπαράστασης για το συμπαίκτης τους Καπίγια που χειρουργηθεί σύντομα.

Η ΑΕΚ πατάει πολύ καλύτερα μέχρι στιγμής και έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει ευκαιρίες.

20ο λεπτό και ο Αστέρας ανοίγει το γκολ με υπέροχο γυριστό του Κρέσπι μετά από σέντρα του Μουνάφο σε υπέροχη εκδήλωση αντεπίθεσης των Αρκάδων μετά από κόρνερ της ΑΕΚ

Απίστευτη ευκαιρία του Ολιβέιρα στο 28′ ο οποίος προ κενής εστίας δε βάζει καλά το πόδι του και στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ μετά από σέντρα του Παουλίνιο.

30ο λεπτό και μετά από διπλό δισταγμό ο Γκορτσίλας δίνει πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ σε ανατροπή του Λόπες.

Υπέροχη εκτέλεση από τον Ολιβέιρα στο δεξί παραθυράκι του Παπαδόπουλου και 1-1

42′ Κλασική ευκαιρία με το Βέρντε να μην μπορεί να νικήσει τον Παπαδόπουλο με το κακό του πόδι σε τετ α τετ

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι Αστέρας Τρίπολης και ΑΕΚ είναι στο 1-1

Ξεκίνησε μόλις το 2ο ημίχρονο

47′ Ωραία κίνηση του Σίτο και γύρισμα στο Μουνάφο, το σουτ που επιχείρησε πέρασε πολλά μέτρα πάνω από την εστία του Τσιντώτα

55′ Ο Χαουρέγκι παίρνει τη θέση του Σίτο

62′ Ο Λουίς Φερνάντεζ στη θέση του Ριέρα και εσωτερικές αλλαγές με τον Κρέσπι δεξιά και τον Φερνάντεζ δεκάρι)

69′ Πέναλτι για τον Αστέρα Τρίπολης και κόκκινη που δε δίνεται στον Τσιγκρινσκι

Τραγική εκτέλεση από τον Μπαράλες η μπάλα πολύ ψηλά άουτ

71′ Ο Σβάρνας στη θέση του Αλμπάνη και 3 κεντρικοί αμυντικοί πλέον για τον Καρέρα.

80′ Κλοναριδης στη θέση του σκόρερ Ολιβέιρα

82 Ο Μπακακης στη θέση του Παουλίνιο που αισθάνθηκε ενοχλήσεις.

83′ Ο Μπορχα Φερνάντεζ στη θέση του σκόρερ του Αστέρα, Κρέσπι

88′ Τρομερή κίνηση του Βέρντε αλλά πολύ αδύναμο πλασέ που μπλοκάρει εύκολα ο Παπαδόπουλος.

3 τα λεπτά των καθυστερήσεων

Τέλος του αγώνα, σε ένα πολύ καλό ματς με πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, Αστέρας και ΑΕΚ έμειναν στο 1-1 αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς, με την ΑΕΚ να έχει το πλεονέκτημα.