Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, ο Απόλλων Καλαμάτας ήταν καλύτερος (ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο) και πήρε μια δίκαιη νίκη απέναντι στην πολύ αξιόμαχη ομάδα της Εράνης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κι αυτοί αρκετές ευκαιρίες, σε ένα πολύ καλό ποιοτικά ματς, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μετατρέψουν τις δικές τους σε γκολ ενώ είχαν και την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού.

Με τη νίκη αυτή ο Απόλλωνας παραμένει πρώτος και περιμένςι το αυριανό ντέρμπι του Παμίσου με τη Μεθώνη για να δει αν θα έχει συγκάτοικο στην κορυφή.

Το φιλμ του αγώνα

1ο λεπτό και ο Βασιλόπουλος με τρομερή κάθετη βρίσκει τον Μπάκα ο οποίος κερδίζει το πέναλτι. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Βασιλόπουλος και γράφει το 1-0

9′ Λάθος του Κουντάνη στα όρια της περιοχής ο Βλαχόπουλος δεν μπορεί να σκοράρει από πλεονεκτική θέση

10′ Καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Χρονόπουλου η μπάλα στη συμβολή των δοκών της εστίας του Κυριακόπουλου

28′ Ωραία μπαλιά του Δασκαλάκη στον Μπάκα ο οποίος κερδίζει τις μονομαχίες αλλά πλασάρει πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων

32′ Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα με το Βασιλόπουλο να ηττάται στο τετ α τετ από τον

39′ Γκολ για την Εράνη και 1-1, υπέροχη εκτέλεση από το Βλαχόπουλο στο απέναντι παραθυράκι, μετά από σέντρα ακριβείας του Χρονόπουλου

57′ Γκολ για τον Απόλλωνα 2-1 με κοντινή προβολή του Κακαλή που αγωνίζεται ως δεξί εξτρέμ στο δεύτερο ημίχρονο μετά από γύρισμα ακριβείας του Βασιλόπουλου

61′ Γκολ 3-1 για τον Απόλλωνα μετά από ασίστ του Μπάκα στο Σπανό, ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή γράφει το 3-1

74′ Τεράστια ευκαιρία με τον Πέππα να μη μπορεί να νικήσει σε τετ α τετ τον Κυριακόπουλο

Απόλλων Καλαμάτας (Σακελλαρόπουλος): Κυριακόπουλος, Κακαλής, Δασκαλάκης, Παχής, Καραχάλιος, Κουντάνης, Μανωλόπουλος, Σπανός Βασιλόπουλος, Μπάκας, Παναγάκης(46′ λ.τ. Περιβολάρης)

Εράνη Φιλιατρών (Λυμπερόπουλος): Αλεξανδρόπουλος, Γριβοκωστόπουλος, Ασημακόπουλος, Ανδρώνης, Μπουρδέκας, Κώτσος, Πέππας, Χρονόπουλος, Βλαχόπουλος, Βέλης, Τσουλάκος