Συνέχεια στην πολύ καλή πορεία του έδωσε ο Πήγασος Μάνης επικρατώντας με 76-57 του Ν.Ο. Πύλου το μεσημέρι του Σαββάτου στο κλειστό της Τέντας. Οι Μανιάτες είχαν από την αρχή το προβάδισμα αλλά με μικρή διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 31-27.

Μια εκπληκτική τρίτη περίοδος ήταν αρκετή για να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη καθώς το επιμέρους σκορ ήταν 26-14 και να βάλουν τις βάσεις για το τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα σε 5 αγωνιστικές. Από την άλλη πλευρά ο Ν.Ο. Πύλου έμεινε στις 2 νίκες και μπορεί να κρατήσει την καλή εικόνα που είχε στο πρώτο ημίχρονο.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Κορκονέας 25(2) και Μπαρμπετσέας ενώ για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο παίκτης – προπονητής, Παναγιώτης Αρβανίτης με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 31-27, 57-41, 76-57

Πήγασος (Ξυδέας): Ξανθόπουλος Γ., Μπαρμπετσέας 21, Βέλιου 7, Κορκονέας 25(2), Κλαμπατσέας, Ξυδέας 9(2), Βαλαβάνης 3, Πετριμέας 8, Πουλημενέας, Ραπτέας 3(1)

Ν.Ο. Πύλου (Αρβανίτης): Αλεξόπουλος 5(1), Κωνσταντακόπουλος 5, Διακουμής Ι. 3(1), Διακουμής Γ. 15, Αρβανίτης Βασ. – Παν., Αρβανίτης Παν.(Coach) 21 (1), Αρβανίτης Παν. 4, Μαρτζακλής 4