Ιστορία έγραψε στη Γλασκώβη και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης 25αρας πισίνας ο Ανδρέας Βαζαίος.

Ο Έλληνας κολυμβητής με ρεκόρ Ευρώπης κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ μικτής ατομικής. Ο Βαζαίος τερμάτισε σε 1:50.85, σχεδόν ένα δευτερόλεπτο μπροστά από τον δεύτερο, το Νορβηγό Τόμοε Ζενιμότο Χβας (1:51.79), ενώ κατέρριψε το 1:51.36 που είχε ο Λάζλο Τσεχ από τις 4/12/2015 και την αντίστοιχη διοργάνωση της Νετάνια.

Στην επική κούρσα του στον τελικό ήταν τελευταίος μετά από το 50αρι της πεταλούδας αλλά ήταν 3ος μετά από το ύπτιο και κέρδισε το χρυσό στο ελεύθερο. Ο Βαζαίος μ’ αυτό το μετάλλιο ξεπερνά τον Γιάννη Δρυμωνάκο και γίνεται ο αθλητής με τα περισσότερα μετάλλια σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα 25άρας πισίνα. Αυτό είναι το 10ο μετάλλιο της Ελλάδας στην ιστορία της στη διοργάνωση αλλά το πρώτο της χρυσό.