Παρά το γεγονός πως βρέθηκε να χάνει με 7 πόντους με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Καλαμάτα 80 κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από τη Μεγαλόπολη επικρατώντας του Πολύβιου με 52-54.

Όπως φαίνεται και από το χαμηλό σκορ, στο παιχνίδι κυριάρχησαν οι άμυνες με τον Πολύβιο να είναι καλύτερος στο πρώτο μισό του αγώνα αλλά την Καλαμάτα 80 να αντιδρά και να παίρνει τη νίκη στις λεπτομέρειες στο τέλος του αγώνα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλεξανδρόπουλο που πέτυχε τους 6 τελευταίους πόντους της ομάδας του και να της χαρίζει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 34-27, 43-45, 52-54

Πολύβιος (Θεοδωρόπουλος): Γιαννακόπουλος, Σιαμπάνης 6(1),Σπύρου 11(3), Θεοδωρόπουλος 7(1), Βούλγαρης 10, Αναστασόπουλος 11(1), Σιδέρης 2, Ραυτόγιαννης 5(1)

Καλαμάτα 80 (Κορογώνας): Πέτρου 6, Μουργής, Γεωργουλάκος 2, Αλεξανδρόπουλος 16(2), Μουντζουρούλιας 15(2), Κομπότης 6, Κοντόπουλος 4, Καραμπάτσος, Πανταζής 3(1), Σαρρής, Νικολόπουλος