Στο κατάμεστο !!! κλειστό της Μεσσήνης, η Σπάρτη B.C. κατάφερε να πάρει τη νίκη με 59-63 απέναντι στον Α.Ο. Μεσσήνης, και έκανε το 2 στα 2 στην έναρξη του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με 26-38 με τη λήξη του.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με επιμέρους σκορ 20 – 12 στην τρίτη περίοδο αλλά τα πιτσιρίκια του Σελίμου ήταν ψύχραιμα στην τελευταία περίοδο και κατάφεραν να πάρουν μια σημαντική νίκη γι’αυτούς.

Το πιο σημαντικό στο σημερινό ματς ήταν η κατάμεστη κερκίδα στο κλειστό της Μεσσήνης, κάτι που αποδεικνύει πως το “νησί” έχει μπασκετικό κοινό και με τις κατάλληλες συνθήκες είναι ικανό να γεμίσει το κλειστό της πόλης και να στηρίξει τις ομάδες της.

Η ομάδα του Α.Ο. Μεσσήνης μάλιστα πιστή στις εκπλήξεις που προσφέρει στο κοινό της είχε χορευτικά από τον Σύλλογο Χορού Κ Ενόργανης,

Α.Ο. Μεσσήνης (Τσερπές): Ρούτσης 3(1),Φαρμάκης 3(1), Χαραλαμπόπουλος 33(3), Κουράνος 2, Γιαχαλής 4(1), Κούτης 2, Μαρκόπουλος 9(3), Αργυρόπουλος 1, Δημητρακόπουλος, Δαυίδ 2

Σπάρτη BC (Καβούρης): Μιχαλόπουλος 7(1), Τζαγκαρούλης 3(1), Μαλαβάζος 5(1), Μαρκάκος 17(2), Παπαγιαννόπουλος, Λαμπρινός 4, Λυμπεράκος 12(1), Περγαντής, Σελίμος 11