Ένα τραγικό δεκάλεπτο (το 4ο) έφερε την ΑΕΚ φάτσα με τη δεύτερη της ήττα στο Basketball Champions League. Η Ένωση βρέθηκε πίσω στο σκορ μέσα στο ΟΑΚΑ από την Μπούργκος, αλλά με πρωταγωνιστές τους Λάνγκφορντ και Σαντ-Ρος πήρε τη νίκη (74-66) και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-1.
Ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά στα τελευταία λεπτά βρέθηκε να μάχεται για να μην ηττηθεί μέσα στο ΟΑΚΑ! Η ΑΕΚ αγχώθηκε από την Μπούργκος, αλλά στο φινάλε του ματς κατάφερε να… σοβαρευτεί και να φτάσει στη νίκη (74-66) σε ματς για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη του διάρκεια, αλλά έχασε τον αμυντικό της ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το σερί που δέχθηκε. Στο φινάλε του αγώνα όμως η Ένωση… σήκωσε και πάλι τις άμυνες της και έφτασε στη νίκη με τα “μεγάλα” και δύσκολα καλάθια των Λάνγκφορντ, Γκίκα και Σαντ-Ρος.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν αυτός που πήρε την ΑΕΚ στις… πλάτες του, τη στιγμή που φάνηκε να στραβώνει για τα καλά το ματς, φτάνοντας τους 30 πόντους! Καθοριστικός για τους «κιτρινόμαυρους» και ο Σαντ-Ρος (με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και εξαιρετική παρουσία όπως πάντα στην άμυνα), ενώ σημαντική συνεισφορά είχε και ο Γκίκας (5 π. με σημαντικό τρίποντο). Το ντεμπούτο του με τους “κιτρινόμαυρους” έκανε ο Τσάλμερς, δείχνοντας όμως πως χρειάζεται ακόμα χρόνο προσαρμογής.
Τα δεκάλεπτα: 28-19, 42-33, 58-50, 74-66

ΑΕΚ: Γκίκας 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Λάνγκφορντ 30 (6/9 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ματσιούλις 7 (1), Σαντ Ρος 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σλότερ 5 (6 ριμπάουντ), Τσάλμερς 2 (1/5 σουτ), Χρυσικόπουλος 2, Γιαννόπουλος 3 (1), Γιάνκοβιτς Στ. 8 (2), Κακλαμανάκης, Μαυροειδής.

Μπούργκος: Μπενίτε 6 (3 ασίστ), Κλαρκ 7 (3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Φιτιπάλντο 12 (2), Χούσκιτς 10 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΦάντεν 11 (1), Μπάσας 11 (1), Λίμα 2, Σάλβο, Τοκότο 2 (1/8 σουτ), Βέγκα 5 (1).

Τα στατιστικά των δύο ομάδων…

ΑΕΚ: 15/26 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 14/16 βολές, 31 ριμπάουντ (25+6), 17 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 τάπες.

Μπούργκος: 19/39 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 13/19 βολές, 37 ριμπάουντ (24+13), 16 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα.

Πηγή: newsit.gr