Κόντρα στο απόλυτο φαβορί για τον τίτλο στο Eurocup, ο Προμηθέας Πάτρας έκανε τρομερή ανατροπή στο τέλος και πήρε τη νίκη με 78-69 επί της Βίρτους Μπολόνια των Τεόντοσιτς και Τζόρτζεβιτς.

Απίστευτος Προμηθέας Πάτρας! Η ελληνική ομάδα πέτυχε τη νίκη της βραδιάς στο Eurocup, επικρατώντας με 78-69 της “πάμπλουτης” Βίρτους Μπολόνια του Μίλος Τεόντοσιτς και του πρώην προπονητή του Παναθηναϊκού, Σάσα Τζόρτζεβιτς.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα λεπτά, με τους Πατρινούς να “κυνηγούν” όμως στο σκορ, μετά το δυνατό ξεκίνημα μέχρι και τα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο σημείο αυτό ένα φοβερό σερί των γηπεδούχων τους έφερε όχι μόνο μπροστά στο σκορ, αλλά και με διαφορά ασφαλείας, την οποία και κράτησαν μέχρι τέλους για μια μεγαλειώδη νίκη, την τρίτη σε τέσσερα ματς στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 36-38, 53-54, 78-69

Τα στατιστικά των παικτών

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χολ 16 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπαμπ 11 (2), Λίποβι 11 (3 ρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αγραβάνης 12 (1), Κασελάκης 11 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Κατσίβελης 6 (1), Φίλερ 7 (1), Μπόγρης 4 (2/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ)

Βίρτους Μπολόνια (Τζόρτζεβιτς): Γκέινς 6 (3/9 σουτ), Παγιόλα 2, Μπάλντι Ρόσι 2, Μάρκοβιτς 11 (2/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 λάθη), Ρίτσι 2, Χάντερ 14 (6/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 μπλοκ), Γουίμς 11 (1), Τεόντοσιτς 17 (6/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκέιμπλ 4 (2/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη)