Με… άδεια χέρια έφυγε και η Καλαμάτα B.C. από την Ακράτα, χάνοντας από την ομώνυμη ομάδα με 78-65, σ’ ένα πολύ σημαντικό ματς για την παραμονή της στη Γ’ εθνική μπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι με τη χθεσινή νίκη αύξησαν στους 2 βαθμούς τη διαφορά από τη μεσσηνιακή ομάδα και βρίσκονται στην 9η θέση, που ισοδυναμεί με παραμονή. Αντίθετα η Καλαμάτα B.C. είναι στη ζώνη του υποβιβασμού και οι ελπίδες της για απευθείας παραμονή μειώθηκαν αισθητά.

Το μόνο θετικό είναι ότι έχασε χθες και το Ληξούρι, που στον βαθμολογικό πίνακα είναι ακριβώς πάνω από την Καλαμάτα B.C., η οποία ελπίζει έτσι για την 10η θέση που θα οδηγήσει μάλλον σε αγώνα μπαράζ. Στο χθεσινό ματς η Ακράτα πήρε προβάδισμα 10 πόντων στο ημίχρονο, το οποίο εδραίωσε στο τρίτο δεκάλεπτο (64-48) και η μεσσηνιακή ομάδα παραμένει έτσι χωρίς διπλό στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Πολυχρόνης, Καλογριάς

Δεκάλεπτα: 19-13, 44-34, 64-48, 78-65

ΑΚΡΑΤΑ (Ζίζηλας): Γιόβας, Τσιακμάς 3, Ονάσογλου 12 (1), Αμβραζής, Θανόπουλος 7, Γκιζόγιαννης 13 (1), Γκόβας 6 (2), Σίνης 12, Βεσκούκης 25 (1)

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Νώντας): Μιχόπουλος 5 (1), Τζιλιάνος, Γκοντόπουλος 20 (2), Πέζος 2, Μπάκας 12, Μαθιόπουλος 3 (1), Σιδέρης, Καλογερόπουλος 8, Κοντόπουλος 6 (2), Γεωργανάς 2, Γιαννακόπουλος 7 (1)