Το κύριο ζητούμενο σε μια ομάδα που θέλει να κάνει πρωταθλητισμό είναι να καταφέρνει να παίρνει τη νίκη ακόμη και στα παιχνίδια που δεν είναι καλή. Αυτό ακριβώς κατάφερε και η Καλαμάτα σήμερα, επικρατώντας με 2-0 του Ιαλυσού, και κάνοντας το 2 στα 2, μένοντας μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τρεις κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ήταν όμως άστοχοι στην τελική προσπάθεια με τον Φράγκο να κάνει σωστά όλη την κίνηση και να τα χαλάει στο τελείωμα, μιας και αυτός ήταν ο πρωταγωνιστής και των 3 κλασικών ευκαιριών.

Ο Ιαλυσός εκμεταλλευόταν την ταχύτητα του επιθετικού του, ο οποίος έβαλε δύσκολα σε Μάκο και Ιντζίδη, αλλά δεν κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Καλαμάτα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αστοχία του Ιαλυσού στο πρώτο μέρος, καθώς με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πήρε το προβάδισμα με το γκολ του Μάκου.

Το γκολ έδωσε καλή ψυχολογία στην ομάδα, η οποία έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος και έβγαλε τις αρετές της ως ομάδα στον αγωνιστικό χώρο με πίεση ψηλά και καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Το γκολ του Κουϊρουκίδη στο 75ο λεπτό τέλειωσε ουσιαστικά τον αγώνα καθώς η Καλαμάτα δεν επέτρεψε στον Ιαλυσό να φανεί απειλητικός στο δεύτερο μέρος.

Στην Καλαμάτα από τον αγώνα κρατάνε τους 3 βαθμούς που είναι και το ζητούμενο αλλά πρέπει να δουν και τα λάθη που έκαναν στο πρώτο μέρος και επέτρεψαν 3 κλασικές ευκαιρίες στον αντίπαλό τους. Το γεγονός βέβαια πως στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησαν απόλυτα δείχνει πως κατάλαβαν τα λάθη τους και τα διόρθωσαν μέσα στον αγώνα.

Οι φάσεις του αγώνα

11′ μεγάλη ευκαιρία για τον Ιαλυσό με τον Φράγκο να αστοχεί από το ύψος του πέναλτι μετά από γύρισμα του Μαρτσάκης. Κομβικό ήταν και το τάκλιν του Μακου που εμπόδισε τον επιθετικό

18′ νέα τεράστια ευκαιρία για τον Ιαλυσό με τον Φράγκο να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι σε τετ α τετ μετά από κάθετη πάσα του Ρεκλειτη

21′ Σουτ του Ζαχαρόπουλου από μακρια μπλοκαρει εύκολα ο Ανδρούτσος

26′ Νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Φράγκο να μην τελειώνει τη φάση μετά το τραγικό λάθος του Μακου και την καίρια παρέμβαση του Ιντζίδη

29′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα τον Αλεξόπουλο να μην μπορεί να νικήσει τον Ανδρούτσο μετά από ωραία συνεργασία με τον Κουϊρουκίδη

30′ Λάθος του Γαλουπη αλλά ο Μαρτσάκης αστοχεί από πλάγια δεξιά

48′ ΓΚΟΛ 1-0 με τον Μακο να κάνει την προβολή μετά από κόρνερ του Στεργίδη

75′ ΓΚΟΛ 2-0 με τον Κουϊρουκίδη να σκοράρει από κοντα μετά από ασίστ του Στεργίδη

82′ Τεράστια ευκαιρία για την Καλαμάτα με τον Οσμάνατζιτς να πλασάρει πάνω από τον Ανδρούτσο αλλά η μπάλα να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

Καλαμάτα: Πάντος, Τσουβαλτσίδης, Γαλούπης, Μάκος, Ιντζίδης, Ζαχαρόπουλος, Μπάμπης, Στεργίδης, Βουκμίροβιτς, Κουϊρουκίδης, Αλεξόπουλος

Ιαλυσός: Ανδρούτσος, Μακρυδημήτρης, Τριποτσέρης, Πατινιώτης, Ρεκλείτης, Χατζηδίμπας, Αυγενικού, Νατσιόπουλος, Μαρτσάκης, Χειμωνέτος Κ., Φράγκος